Moneytree, s.r.o.

Nájem nebo do vlastního? Poradíme!

V České republice je bydlení ve vlastním stejně populární jako plakáty Justina Timberlaka v dívčích pokojích – v nájmu u nás totiž žije pouhých 20 % lidí! Přitom v takovém Německu je poměr mezi bydlením ve vlastním a v nájmu zhruba 50/50. Kde se mezi Čechy vzala ta obrovská touha vlastnit nemovitost? A je pro vás výhodnější hypotéka nebo nájem?

Minulý režim se k osobnímu vlastnictví nestavěl právě vstřícně. Když to pak v devětaosmdesátém prasklo, ani jsme se nerozkoukali a na scénu vtrhla divoká 90. léta. Doba svobody, dohánění západu, kuponové privatizace, kapitalismu a (pro některé) neomezených možností.

Je to kampaň!

Tehdy rychle vznikající realitní kanceláře a developerské firmy okamžitě spustily kampaň, která osobní štěstí a pocit, že jste ten život tak nějak zvládli, podmínila vlastnictvím bytu. Chytře využili dlouho potlačovaný hlad po vlastnictví zkombinovaný s další základní lidskou potřebou (po jídle a sexu), kterou je přístřeší, resp. bezpečí.

Ta kampaň trvá dodnes.

A že funguje! Pouhá zmínka o bydlení v nájmu vyvolává u některých hypotékou zatížených lidí podmíněný reflex, při němž se kloub ohnutého ukazováčku několikrát rychle za sebou dotkne čela se slyšitelným ťuknutím…

Je tu jeden „drobný“ problém. A sice to, že se téměř nastaví. Rozhodně ani z části tolik, kolik by bylo potřeba. Ceny bytů vystřelily do astronomické výše (zejména Pražákům už v otázkách bydlení dávno není hej) a jediný, kdo si v téhle situaci mne ruce (a na baru objednává už třetí rundu pro celou partu), je váš kamarád realiťák.

Protože bydlet se musí.

Hypotéka versus nájem: nelítostný souboj

Jestli je vám ke třiceti, možná jste mediální masírce ohledně vlastního bydlení podlehli, i když na to možná doopravdy nemáte. Anebo kvůli strachu ze závazku bydlíte v nájmu, ale tratíte na tom značné peníze.

My jsme tu od toho, abychom vám představili výhody i nevýhody bydlení ve vlastním a bydlení v nájmu. Vy se pak budete moci odpovědně rozhodnout. Jdeme na to!

Proč jít do nájmu?

FLEXIBILITA

Nejste „navěky“ svázáni s jednou adresou, takže se můžete stěhovat za prací z jednoho konce města na druhý a ušetřit měsíčně celé dny strávené dopravou. Případně zdrhnout, když se před vašimi okny začne stavět nové obchodní centrum (a pneumatická kladiva začínají pracovat v 6 hodin ráno, sedm dní v týdnu), nebo když se vedle vás nastěhují sousedi, které musí po půlnoci pravidelně pacifikovat policie.

NIŽŠÍ POŘIZOVACÍ CENA

Kromě nějaké té kauce a poplatku realitce nemusíte skládat několikasettisícovou akontaci, jako je tomu v případě hypotéky. Ušetřené peníze můžete pak investovat – ideálně do sebe nebo do cestování (obojí vám už nikdy nikdo nevezme).

PROVOZNÍ NÁKLADY NA NULE

Porouchá se v pronajmutém bytě pračka? Rozbije se okno? Vytopí vás soused? Zívačka, veškeré náklady na opravy bytu i na spotřebiče platí pronajímatel.

NASLOUCHÁNÍ HLASU SRDCE

V případě rozvodu nebo rozchodu se prostě sbalíte – a najdete si jiný nájem.

Proč do nájmu nejít?

NEJISTÁ BUDOUCNOST

Pronajímatel může nájem kdykoli zvýšit nebo ho ukončit.

NEINVESTUJETE

Peníze za nájem nejdou „do vašeho“.

BEZ SOUHLASU MAJITELE ANI RÁNU

Chcete si pořídit psa? Vymalovat ložnici narůžovo? Zbourat příčku? Kouřit doma? Pokud majitel řekne „ne“, máte smůlu.

Proč jsou hypotéky tak v kurzu?

ZHODNOCUJETE

Hodnota nemovitosti dlouhodobě roste, takže nemůžete prodělat. Jedná se o jednu z nejjistějších investic.

NIŽŠÍ MĚSÍČNÍ NÁKLADY

Dnes už je splátka za hypotéku často nižší než nájmy „model 2018“.

RÁJ DOMÁCÍHO KUTILSTVÍ

S bytem na hypotéku si můžete dělat, co chcete (skoro), a nikdo vám nemůže nic říct. Bourejte, natírejte, vrtejte, překlenujte, zděte, malujte, pokládejte, bruste, zatloukejte, tapetujte, řežte, hoblujte, lakujte nebo svařujte, co hrdlo ráčí!

IDEÁLNÍ DĚDICTVÍ

Byt jednou odkážete dětem nebo vnukům (pokud vás i přesto strčí do důchoďáku, špatně jste je vychovali).

DŮCHOD BEZ PLACENÍ NÁJEMNÉHO

Když už jsme u důchodu: věděli jste, že coby důchodce ve svém bytě neplatíte nájemné? Takže místo drobků budete moci labutím u řeky házet celé pecny chleba.

V čem je háček hypoték?

BYT VÁM DOOPRAVDY NEPATŘÍ

Je to jen slib. Od banky. Té byt patří do okamžiku, než jí na účtu přistane vaše poslední splátka. A opovažte se se splácením vícekrát opozdit!

NESCHOPNOST SPLÁCET

Tahle představa už má na kontě pěkných pár nočních můr plátců hypoték. Jejím důsledkem je totiž to, že banka si byt vezme zpátky – a prodá ho někomu jinému. I se všemi vašimi investicemi, vychytávkami a zničenými sny o učebnicovém životě „ve svém“.

CELOŽIVOTNÍ ZÁVAZEK

Hypotéka je závazek na celý život, který sice prožijete ve vlastním, ale asi s méně zážitky. Tedy pokud se netrefíte a nevyhrajete v loterii (moc s tím nepočítejte, navíc: jakožto plátce hypotéky přece nebudete utrácet za luxus, jako jsou sázkové tikety, že?). Kvůli tomu se snadno stane, že zůstanete i v práci, která z vás vysává život, a budete bez reptání trpět pod svévolným a náladovým šéfem a/nebo dojíždět světa kraj. Také si zřejmě nebudete dvakrát „vyskakovat“. Co vás čeká (a nemine): levné dovolené, levné auto, levné školy pro děti, levné potraviny…

ROZVOD BOLÍ DVAKRÁT

Splácíte hypotéku společně s partnerem? Pokud to neklapne, připravte se kromě zlomeného srdce i na to, že budete muset druhého vyplatit (a splácet chvíli sami) – nebo jít s vyplacenými penězi do podnájmu.

Nájem, nebo hypotéka?

Občas, když vás leká hypotéka, je dobré poslouchat svůj instinkt. Pokud jste spíš na čísla, spočítejte si, co je pro vás lepší.

Co si z toho odnést

Jak vidíte, vše má své pro a proti. Jedno je ale jisté: když chcete hypotéku, potřebujete dlouhodobý finanční plán a vědět, jaký životní styl vám sedne. A naopak: když chcete žít svobodně, objevovat svět i sebe a nebýt svázaný hypotékou, jděte raději do podnájmu. Kdo ví – třeba vás na cestách napadne geniální podnikatelský nápad a svůj byt si jednou koupíte. Za tvrdou českou měnu pěkně „na prkno“.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.