Moneytree, s.r.o.

Splatí vám Airbnb hypotéku? Vyplatí se myslet na zadní kolečka

Pokud se na cestách neubytujete v prezidentském apartmá, jednotlivé hotely se vám (na rozdíl od místních pamětihodností) slijí v paměti v jednu mlhavou vzpomínkovou hmotu. Se sdíleným ubytováním přes Airbnb je to ale vždy jedinečné. Čím to, že je tak v kurzu?

Když dorazíte do bytu nebo domu, který jste si přes Airbnb pronajali, hostitel bývá na místě (v hispánských zemích si možná trochu počkáte). Kromě průvodního adrenalinu (kdo to bude? je to bezpečné? nebude to nějaká díra?) vás obvykle nemine přátelské uvítání a povídání o místě, do kterého jste právě přijeli.

Airbnb efekt: Místňákem během chvilky

To je ono: kdo jiný než ošlehaný „domorodec“ vám zasvěceně představí danou lokalitu? Nejenže vám poradí, kde se najíst, kde levně nakoupit, kterým místům se vyhnout a kde si na pláži rozbalit deku. On/a se s vámi podělí i o (pro cizince zpravidla neproniknutelné) lokální zvyklosti a podivnůstky, díky jejichž osvojení – a také díky popíjení místního spešl drinku v zastrčené kavárně či baru, kam noha typického turisty dosud nevkročila – se už za pár hodin můžete cítit jako jeden z nich, místňák.

Klasické hotely vám tohle nikdy nabídnout nemohou. A zřejmě si to nemyslíme jen my, ale i nějakých 900 000(!) turistů, kteří se jen v ČR přes tuto službu v roce 2017 ubytovali. A stále jich přibývá. Stejně jako lidí, kteří na tento trend reagují a své byty přes Airbnb nabízejí. Nebo je dokonce za účelem krátkodobých pronájmů kupují s vidinou toho, že jim turisté zaplatí hypotéku.

Takže: láká vás postavit se „na druhou stranu“ a začít s Airbnb jako hostitel?

Koupit byt – a nebydlet v něm

Pronajímat byt přes Airbnb je už i u nás sílícím trendem, a to zejména v Praze, Mekce turistů a dost možná nejkrásnějším městě na Zemi. Turisty láká nejen ono nezaměnitelné kouzlo křivolakých uliček a památek, ale i fakt, že Praha stále platí za jedno z nejbezpečnějších měst v Evropě. A turistů, kteří dávají přednost autentickému ubytování před neosobními hotely, je čím dál víc.

Došli jste tedy k rozhodnutí „ano, chci si pořídit byt na investici, ne na bydlení, a chci ho pronajímat přes Airbnb.“ Jak na to? Zdánlivě jednoduše: to si koupíte byt na hypotéku, ale nebydlíte v něm. Žijete v levném podnájmu (nebo třeba u maminky) a výdělky z krátkodobého pronájmu vám nejen splácí hypotéku, ale – pokud se byt nachází v žádané lokalitě – vám mohou pomoci přijít si na hezké „kapesné.“

Napadá vás, jestli je v tom nějaký háček? Zaprvé v lokalitě a zadruhé v nejisté budoucnosti. Nemusíte chodit za vědmou nebo zírat do křišťálové koule, abyste vytušili, že osud Airbnb (a tím i vašich příjmů) není zcela ve vašich rukou. A nemusíte být ani expert přes realitní trhy, aby vám došlo, že byt na Staromáku se bude památekchtivým turistům pronajímat lépe, než byt v paneláku na sídlišti.

Třeba v tomto článku mluví jedna z pronajímatelek pražských bytů přes Airbnb o tom, proč mají u turistů největší šanci byty v centru Prahy. Nejde jen o pěší dostupnost většiny „must-see“ objektů a míst, ale i o pohodlnou dopravu MHD a neopakovatelnou atmosféru vnitřního města.

Pražské Jižní Město se prostě na Instagramu nevyjímá tak dobře. Tedy pokud není turista vášnivým milovníkem naší socialistické výstavby.

Airbnb docela dobře funguje i v širším centru. Trendy jsou oblasti jako Vinohrady, Letná nebo Karlín. Poptávka je celkem slušná i v oblastech kolem velkých byznys center. Za noc sice vyděláte méně než v centru města, ale úměrně nižší je i pořizovací cena takového bytu.

Užitečné rady pro budoucí pronajímatele

Abyste se místo stabilního příjmu nedostali do dluhové pasti, myslete při plánování pronajímání bytu na následující:

Jak to vidí životem poučený optimista?

O pojištění (života, zdraví, příjmů, domácnosti) lidé většinou neslyší rádi. Jednak vyvolává představy přesně těch problémů, kterým se chceme vyhnout jako čert svěcené vodě, a navíc je to pro mnohé zbytečný výdaj: „Nám se tohle přece nestane!“

Optimismus je skvělá věc, ale když zbankrotuje firma, kde pracujete, peníze si za něj nekoupíte. Nebo když si z kempování u řeky přinesete domů klíště, které vás nakazí, a vy se léčíte roky. Ono i těch civilizačních chorob je stále víc. Z čeho pak budete splácet svoji půjčku nebo hypotéku? A co budete jíst? Pokud máte rodinu, z podobných situací se může rychle stát noční můra.

Myslete na zadní kolečka

Jak z toho ven? Nejjednodušší a nejefektivnější je uzavřít chytré životní pojištění. Dnes už je na trhu pár firem (ale ne víc), které vám ho spočítají podle věku, rodinného stavu nebo třeba podle toho, jestli máte nebo chcete mít hypotéku. A zaplní tak přesně ty díry ve vaší „záchranné finanční síti“, které vám státní systémy jednoduše nemají jak poskytnout. Nebo myslíte, že se z nemocenské nebo úspor (pokud nějaké máte) dá žít delší dobu?

Investice do bytu je jednoznačně dobrý tah, ale je třeba myslet za roh. Nebo rovnou za dva. Airbnb je v současné době poměrně divoká karta, na kterou není radno vsázet všechno. Vyplatí se mít v rukávu eso, které můžete vytáhnout, až nastane obávaná regulace. Nebo až vás potká nějaká nečekaná událost. Protože jak se říká, nikdo neví, co bude zítra – natož za pět nebo deset let. Ale nebojte, nechceme vám způsobit noční můry. Existuje řešení, jak mít hypotéku a zároveň klidné spaní.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.