Moneytree, s.r.o.

Podnikáním ke svobodě, švarcsystémem do kriminálu

Na počátku 90. let si benešovský podnikatel Miroslav Švarc sedl, zamyslel se a našel způsob, jak ušetřit na sociálním a zdravotním pojištění. Všem zaměstnancům dal výpověď a pak je vzal všechny zpátky, ale už jako dodavatele pracující na živnostenský list.

Co je to „švarcsystém“?

Švarcsystém je zastřený pracovněprávní vztah, tedy situace, kdy určitá osoba (pseudo-zaměstnanec) vykonává ekonomickou činnost pro jinou osobu (pseudo-zaměstnavatel), nicméně nikoli na základě pracovněprávního, ale jiného právního vztahu (nejčastěji obchodněprávního, kdy vůči sobě pseudo-zaměstnanec a pseudo-zaměstnavatel vystupují jako podnikatelé).

Zaměstnavatel tak ušetří na odvodech na sociální a zdravotní pojištění, které každému zaměstnavateli ukládá stát. Státu se Švarcova geniální myšlenka příliš nezamlouvala a tak od roku 1992 tento způsob zaměstnávání zakázal. Nicméně švarcsystém vesele funguje dál. Odborníci jeho rozšíření přičítají nedostatečné informovanosti dodavatelů, pro které je švarcsystém mnohem méně výhodný než pro druhou stranu barikády.

Jste začínající OSVČ? Nenechte se utáhnout na vařené nudli

Představte si následující situaci: Josef se v práci trápí, na jeho nářky nikdo nebere zřetel, nadřízení neposlouchají, podřízení neposlouchají, manželka hudruje, že nosí domů málo peněz. Existenční i existencionální krizí ztrápený Josef tedy jednou večer usedá k počítači a začne procházet pracovní nabídky. Narazí na inzerát, který je prostě NEODOLATELNÝ. S každým dalším slovem má pocit, že TOHLE BY MOHLO BÝT ONO. Nabízená částka dokonce říká, že by vydělal o deset tisíc víc, než má v současné práci. To už by na dovolenou dalo. A možná i na tu novou kuchyň. Že je práce na živnostenský list? No tak si ho založím, řekne si Josef. A teď se podívejme na to, co Josef netuší. Jako OSVČ musíte počítat s tím, že za vás nikdo nic neplatí. Platíte si sociální a zdravotní pojištění a samozřejmě – takovou maličkost – daně.

Podtrženo, sečteno: Karlovi se může celkem snadno stát, že bude mít ve finále méně peněz než v bývalé práci. A navíc mu může hrozit pokuta, v horším případě kriminál. Jak to?

Na co si dát pozor?

Coby OSVČ nesmíte pracovat pro jednu firmu. Řekli byste, že firma, která jede na švarcsystém je zodpovědná za své pseudo-zaměstnance? Háček je v tom, že když víte, že jste ve firmě na „švarc“, tak se automaticky stáváte spolupachatelem. Nikdo vám to neřekne, přitom možná pokuta ve výši 200.000 Kč není právě zanedbatelná. Pokud se chcete riziku pokuty vyhnout, musíte fakturovat alespoň jednou ročně jiné firmě nebo objednateli. A zase – na to vás samozřejmě nikdo na pohovoru do švarc firmy neupozorní. To by totiž musel zdůraznit, že dělá něco nelegálního.

Mnoho začínajících živnostníků také nechá plavat zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Na tom pak vzniká každý měsíc nemalý dluh a navíc může být nezodpovědnému podnikateli uložena tučná pokuta. Je ale těžké mít tuhle nedbalost živnostníkům za zlé. Mají pocit jako zaměstnanci, jsou na ně kladené stejné nároky, existují a pracují v rámci firemní kultury, jsou ukolébáni pocitem jistoty a především pocitem, že se o ně někdo stará, že mají své jisté. A přitom se ani se nenadějete a na dveře klepe exekuce. Pokud se tedy chystáte přijmout práci ve firmě, která jede na švarcsystém, řiďte se známým příslovím: Dvakrát měř, jednou řež.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.