Moneytree, s.r.o.

S první výplatou přichází finanční dospělost i zodpovědnost. Jak s ní naložit?

Možná si to ještě pamatujete: Dostali jste první výplatu a tu jste (jak bývalo dřív pěkným zvykem) odevzdali rodičům – jako dík za jejich podporu. Co dělají mladí s první výplatou dnes?

Mladí mají svojí hlavu. Od koho si nechají poradit? Od rodičů rozhodně ne

Zkuste si to představit: Zdárně jste ukončili školu, skrze tříkolové výběrové řízení jste se probojovali na vysněnou pozici. První měsíc jste zvládli bez úrazu a průšvihu (nepřivřeli jste si prsty do kopírky, nepolili šéfa kávou, neurazili jeho manželku ani obchodního partnera) a na účtu vám přistála vaše první výplata. Co uděláte? Představte si, že je vám něco před dvacet a máte pocit, že svět vám leží u nohou… Pravděpodobně půjdete úspěšné zahájení svého dospělého finančního života pořádně oslavit.

Propít první výplatu ale není ten nejlepší nápad. Právě s první výplatou se totiž (ač se to nemusí zdát) tvoří první finanční návyky v samostatném životě mladého člověka. A jak známo, zvyk je železná košile. Takže pokud budou vaše zvyky pozitivní, můžou se v budoucnu vyplatit. Ty negativní se zase můžou pěkně vymstít.

První výplata jako lákadlo pro banky

S první výplatou se mladý člověk stává atraktivnějším – pro banky určitě. Zničehonic vám totiž může banka nabídnout úvěr. A vy, v euforii, že nemusíte říkat rodičům o peníze na dovolenou, auto, zkrátka na cokoliv, můžete snadno podlehnout. V úrocích se moc nevyznáte, vidíte jenom to, že můžete mít auto a měsíčně vás to bude stát pár tisíc, které se svým platem v pohodě dáte. Co už ale nevíte, je to, kolik ve finále vlastně zaplatíte. Mnoho mladých lidí ani neví, kolik jsou jejich reálné náklady. A snadno se tak může stát, že na konci měsíce peníze chybí.

Tím se může mladý, perspektivní a dluhy nezatížený člověk během chvilky nechat vlákat do dluhové pasti. Životem zkušenější rodiče se častokrát pokoušejí potomky před podobnými scénáři varovat. Mladí ale rodiče neposlouchají. Chtějí sobě i okolí dokázat, že jsou dospělí a rady ani pomoc už nepotřebují. Vžijte se do jejich situace – divíte se jim?

Šetřit není pro mladé sexy. Ale vyplatí se to

Když na to jdete chytře, můžete si užít mládí naplno a zároveň se připravit na všechno, co přijde. Období po škole, kdy je člověk v prvním zaměstnání, je ideální dobou pro vytvoření rezerv. Proč? Kdy jindy spořit, než když je člověk bez závazků, může bydlet v levném nebo sdíleném bytě, nemá extra výdaje za rodinu, žije jenom sám za sebe a má čas se naplno věnovat práci a kariéře? Začít včas šetřit je cesta k finanční svobodě. Přitom nemusíte spořit žádné horentní sumy. Pro vytvoření zdravého rozpočtu stačí dávat stranou 20 % příjmů. To se dá přežít, nemyslíte?

Finance nejsou kvantová fyzika, současně je potřeba tuhle oblast nepodcenit. Peníze neodmyslitelně patří k lidskému životu – tedy, pokud se nerozhodnete žít zcela mimo civilizaci. Čím dříve si k penězům člověk najde pozitivní vztah, tím dříve se dopracuje k finanční nezávislosti. Takže směle do toho! Přečtěte si náš další článek o tom, jak se stát rentiérem a nemuset se spoléhat na státem přiznaný důchod.

 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.