Moneytree, s.r.o.

Nový rok = nové sny, nové cíle a nová předsevzetí

Jak naplnit nastavená novoroční předsevzetí? Sedm zaručených tipů jak dosáhnout svých cílů nejen na nový rok. Protože splněné sny a cíle nám dávají velmi bohatý zdroj energie do života.

Každoroční evergreen – sním o tom, že najdu lásku svého života, zhubnu,  budu zdravě jíst, přestanu kouřit, najdu si více času na sebe, procestuji svět,…

Poslední prosincový den je za námi a s oslavou příchodu nového roku přichází bilancování a úvaha nad tím, co dělat jinak a lépe. 1. ledna je řada z nás nabitá čerstvou energií a odhodláním něco ve svém životě změnit. Pravda – ti, kteří se ještě probírají z bujarých oslav, začínají o den či dva později.

Patříte také mezi ty, kteří si dávají předsevzetí a nové životní cíle? Šance na dodržení novoročních předsevzetí bývá malá. V návalu pozitivního myšlení si dáváme buď málo reálné cíle (ne, během pár lekcí se nenaučíte plynule francouzsky a ani se z Vás během několika vstupů do posilovny nestane Dwayne Johnson nebo Arnold Schwarzenegger) a nebo si je vytyčíme, protože se to tak přece dělá  a jdeme s proudem. Málokdy však vychází z našeho vnitřního přesvědčení a tak se stává, že naše nadšení opadne po pár dnech, při nejlepším po pár týdnech. Těm, kteří se stále drží – kloubouček! A pro ty, kteří mají s udržení nastavených cílů a úkolů potíže, máme pár zaručených tipů, které by měli nastavenou laťku pomoci udržet.

  1. Sněte neboť myšlenka tvoří hmotu – proto si najděte klidné místo, kde nebudete nikým a ničím rušeni. Na tom místě si sedněte (lehněte, udělejte stojku…) a zavřete oči. A teď si představujte svůj cíl. Jakou má barvu, vůni, tvar?  Dále si představujte, že jste svého cíle dosáhli. Jaké máte pocity? Čím lépe si budete svůj vizualizovat, tím lépe se k danému cíli dostanete.
  2. Zamyslete se – když jste snili jak jste svého cíle dosáhli bylo vám dobře, měli jste příjemný pocit? Pokud ne, zkuste se zamyslete, zda vybraný cíl je pro vás ten správný. Třebas místo toho, abyste si našli novou lásku naopak potřebujete se naučit být sami. Místo vydělávat více peněz ve skutečnosti potřebujete mít možnost více odpočívat anebo mít stejně peněz za méně času v práci.
  3. Vyhněte se negativismu – při snění si neklaďte žádné překážky. To nemůže vyjít, toho nikdy nedosáhnu, co by tomu řekli lidé? Vždyť přeci sníte a ve snech je dovolené vše. Čím více budete pozitivní a kreativní
  4. Přemýšlete a bavte se o svém snu a cíli v přítomném čase – vyjádření myšlenky nahlas a ke všemu vyjádření  myšlenky v přítomném čase vám pomůže mít vysněný cíl dříve.
  5. Využijte SMART pravidlo – popište si vše tak, aby vaše vysněná meta byla konrétní, měřitelná, dosažitelná a realistická. Je velký rozdíl v tom, když budete snít ve smyslu chci mít více lásky (štěstí, peněž) anebo chci v tomto roce potkat spřízněnou duši s kterou budu mít první dítě (udobřím se s rodiči, zvýší se mi výplata o 45 % apod.)
  6. Pište, malujte, foťte – popište (nejlépe ve formě krátké SMS zprávy), namalujte, vyfoťte si svůj cíl. Neboť tím, že své cíle takto „zhmotníte“, tím děláte první krok k jejich dosažení.
  7. Kouzelná formulace – až budete mít všechny body hotové, tak si pro svůj cíl vymyslete kouzelnou formulku. Může to být abrakadabraka, simsalabim, amen anebo popěvek štěstí a peníze, to jsou moje devíze. Proč? Protože snění je vlastně modlitba a ukončení modlitby je prakticky potvrzení vaší vůle „nechť se tak stane“.

Protože sny a přání jsou jako cíle, díky kterým se cítíme šťastnější, dávají našim životům smysl a obohacují nás. Mark Twain to vystihl: „Neodpoutávej se nikdy od svých snů! Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít.“

PENÍZE NA CÍLE

Na první pohled se může zdát, že peníze s novoročními předsevzetími nemají nic moc společného, ale opak je pravdou. Vánoce a vítr v peněžence nejsou jediným důvodem, proč si v novém roce udělat pořádek (nejen) v rodinných financích. A protože jsme po Vánocích všichni plni energie a v lednu „se nice neděje“, tak teď je ideální čas dát si do pořádku vlastní finance. A i takový Albert Einstein, který měl svůj svět postavený na číslech řekl: „Nikdy nerezignuj na to, co chceš opravdu dělat. Člověk s velkými sny je mocnější než ten se všemi fakty.“

Jak si nastavit dosažitelné cíle?

Sníte o vlastním domě, novém autě, cestování či rekonstrukci bytu? Kdo by o něčem takovém nepřemýšlel…Pak se podíváme na bankovní účet, obláček nad hlavou praskne a sen se nám zdá na kilometry vzdálený. Ale nic není tak černé. Se správně nastavenými cíli (SMART) a k tomu správně přiřazenými produkty se řada věcí může podařit. Šetřit  se dá i po malých částkách a nemusí se hned jednat o násilné utahování opasků. Drobné můžou být schované například ve špatně nastaveném tarifu za telefon, třetím páru podobných tenisek, které nepotřebujete nebo novou technickou hračkou, na kterou se za měsíc stejně začne prášit.

Pokud jde o konkrétnější rady zaměřené čistě na finance, pak se podívejte, co radí šéfové největších bank těm, kteří už něco málo ušetřili. Už s 10 tisíci máte více možností. Popřemýšlejte například o penzijním  nebo stavebním spoření. Chcete zhodnocovat své úspory, a ještě za to dostat od státu zaplaceno? Využít můžete především stavební spoření a doplňkové penzijní spoření, která jsou žádaná mimo jiné právě díky zajímavým státním příspěvkům. Nezapomeňte si přitom zjistit, při jaké částce vám stát přispěje nejvíce. Peníze můžete na svůj účet vkládat po menších částkách nebo i jednou za rok najednou podle aktuální životní situace.

Co vhodným spořením získáte?

Jak naložit s částkou 100 tisíc? Můžete je utratit nebo zhodnotit. V tomto případě se bavíme o penězích, které nepotřebuje a už máte vytvořenou finanční rezervu několika měsíčních platů pro pokrytí nenadálých výdajů v domácnosti nebo zásadní změny v životě (dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání apod.). U vyšších částek a v delším časovém horizontu (5 let a více) radí odborníci investovat. Na trhu je řada fondů, ze kterých si vybere i konzervativní člověk.  Investice je něco jako „spoření s urychlovačem“. I z relativně malých částek můžete zhodnocením dostat mnohem víc. Čím dříve začnete investovat, tím menší částky můžete používat k dosažení zajímavých zisků.

U investic je důležité si určit, kolik chcete celkem našetřit a za jak dlouhou dobu? Minimum je 5 let, ideálně 15-20.  Do jakého rizika jste ochotni jít? Investovat různorodě je nejlepší ochrana před nevítaným karambolem. Rozhodně však nesázejte vše na jednu kartu!

Zamyslete se nad tím, po čem toužíte, co chcete, ale nevíte jak toho dosáhnout. K tomu Vám může pomoci finanční trenér, který vám nastaví váš tréninkovou sestavu a tím je finanční plán. Že ho nepotřebujete? Možná by stálo za zamyšlení, proč ještě nemáte, to co chcete. Občas je prostě dobré svěřit se do rukou odborníků. Dobrý plán vám pomůže nejen k finanční svobodě a vysněným cílům rychleji, levněji a hlavně bezpečněji. Finanční trenér vnese do vašich financí jasný řád s jasným cílem – ať už chcete nové auto, bydlení, nebo ušetřit každý rok na dovolenou. Ale s trenérem (hlavně s odborníkem) po boku, máte daleko větší šanci se na zvolené cestě udržet. Jak se říká, není těžké začít, ale především udržet se. Nenašli jste se ve výše popsaném, či spíše potřebujete pomoci se vyznat čím vším byste se měli zabývat ve vaší současné fázi života? K tomu by vám mohl pomoci náš rozcestník. Na něm najdete, jak si zajistit finance podle toho v jaké životní fázi se právě nacházíte. Od mladého bez závazků po ostříleného pardála, který už chce žít v klidu a pohodě.

Jak na úklid ve financích

A abyste nemuseli řešit, kde, co a jak začít, tak jsme pro vás sestavili následující užitečné tipy jak na to.

1. Získejte přehled – Udělejte si soupis svých pravidelných příjmů a výdajů. Klidně jen stylem tužka & papír nebo s nějakou chytrou aplikací. Mít přehled o svém hospodaření je základ pro další finanční rozhodnutí.

2. Zatočte s dluhy –  Pokud máte půjčky, snažte se umořit nejprve ty, které můžete splatit nejrychleji nebo u kterých máte nejvyšší úroky. Zvážit můžete také konsolidaci dluhů, tedy sloučení do jednoho, a získat tak lepší podmínky.

3. Vytvořte si rezervu – Mějte po ruce dostatek peněz na nenadálé výdaje, ideálně na spořicím účtu v bance. Rezervu se doporučuje mít v takové výši, aby vám pokryla běžné výdaje na tři až šest měsíců.

4. Investujte – Peníze, které nepotřebujete mít rychle po ruce, nenechávejte zbytečně zahálet na bankovních účtech s nízkým výnosem. Každý rok z jejich hodnoty ukrojí inflace. Volné prostředky investujte, ať pracují za vás a vydělají vám třeba na zajištěné stáří. Jde to i s pár stokorunami měsíčně a nemusíte jít hned do rizika – například podílové fondy nebo doplňkové penzijní spoření nabízejí i řadu velmi opatrných strategií.

5. Chraňte si, co je vám drahé –  Pojištění vás sice před smůlou neuchrání, ale pomůže vám lépe se vyrovnat s následky nepřízně osudu, ať už jde o zdraví, nebo majetek. Pojistit lze dnes už téměř všechno a pojišťovny bojují o klienty zajímavými nabídkami. Nespoléhejte na štěstí a raději si zvolte funkční pojištění.

6. Kontrolujte – Nechte si nezávislým odborníkem zkontrolovat své stávající smlouvy, ať už jde o pojištění, nebo jiné finanční služby, ať víte, že máte k dispozici nejlepší možnou variantu, která odpovídá vašim potřebám i požadavkům a je finančně příznivá. Například desetitisíce nemovitostí jsou dnes pojištěny na nižší částky, než by bylo třeba.

7. Ptejte se – . Kdykoliv vám není jasné něco (nejen) ohledně finanční služby nebo produktu, který si pořizujete, neváhejte se zeptat. Ať už půjde o smluvní podmínky, výluky, nebo samotné fungování produktu, ten, kdo vám ho nabízí, musí být schopný vám všechno srozumitelně vysvětlit. Pokud ne, jděte raději o dům dál.

A na závěr pro rýpaly anebo ty z nás, co se bojí snít, co si nevěří tu máme citát od Gottholda Ephraima Lessinga:

I ten nejpomalejší, který neztratil z očí cíl, jde stále ještě rychleji než ten, který bloudí bez cíle.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.