Moneytree, s.r.o.

Bydlení na koleji? Jde to i jinak

Studentská léta jsou nejlepší léta života. S tím se možná dá souhlasit. Horší už je to s bydlením na kolejích – to se často podobá spíš boji o přežití. Pojďme si to trochu přiblížit.

10 věcí, kterým se při bydlení na koleji nevyhnete

 1. Párty, párty a zase párty. A to i ve chvíli, kdy se potřebujete učit. Nebo třeba spát.
 2. Přijdete v noci ke svojí posteli a zjistíte, že už v ní někdo spí. A není to Sněhurka…
 3. … i když na pokoji občas můžete najít až sedm trpaslíků.
 4. Porno v přímém přenosu. Bez HD obrazu, zato se zvukem stereo.
 5. Soužití s cizími lidmi. A to i s těmi, které byste nejradši o život připravili.
 6. Fronta na sprchu, ve který je důležitý nepřemýšlet, proč dotyčnému ta hygiena(?) trvá tak dlouho.
 7. Plíseň. Rozhodně v lednici a možná i na nohách.
 8. Výslechy. To když budete chtít zjistit, kde je vaše jídlo. Nebo cigára. Nebo kondomy.
 9. Odmítnutí. Protože 8 z 10 holek nechce mít sex za dohledu spolubydlícího.
 10. Poslouchání cizích hovorů. Lidi si prostě neuvědomují, že ne každého zajímá hodinový rozhovor s kámoškou nebo tokání s novým klukem.

Pokud nejste úplně dobrodružné povahy, jste tak trochu nároční na hygienu (představa vlasů v koupelně nebo vložkami ucpaného záchodu vás zrovna nerajcuje) a navíc introverti, tak pro vás bydlení na koleji nebude to pravé ořechové. No jo, ale jsou jiné možnosti?

Alternativa č. 1: Spolubydlení

Spolubydlení je fajn a mimo Prahu se i finančně vyplatí. Místo na koleji ve sdíleném pokoji stojí v průměru 3.000 Kč měsíčně. Pokud chcete luxus samostatného pokoje, připlatíte si další až 2.000 Kč. Přitom za 4-5 tisíc korun už seženete pěkný pokojík na privátu. S lidmi, se kterými chcete bydlet. A pokud vám z lednice zmizí jídlo, snadno vypátráte viníka. Jedlíka. Proto se na privátu jídlo nekrade, dotyčný se raději slušně zeptá. To samé s hygienou. Nikdo nechce, aby se o něm spolubydlící bavili jako o prasákovi. Proto po sobě uklízí. A nevodí si domů podivná individua, u kterých se od pohledu bojíte, že vám něco ukradnou. V Praze je to s cenami sdíleného bydlení o něco horší. Pokoj pod 5.000 Kč na slušnějším místě už neseženete. Ale ani sdílený pokoj za stejnou cenu jako na koleji není k zahození. Můžete si totiž vybrat, s kým na něm budete.

Alternativa č. 2: Bydlet zadarmo a ještě na tom něco vydělat

Jde to. Řekněte rodičům, ať vám koupí byt. Teď si musíte myslet, že jme se dočista zbláznili. Nezbláznili. Podívejte se na následující scénář: rodiče si vezmou hypotéku a koupí byt ve městě, kde studujete. Řekněme, že 2+1. Vy si na byt vezmete kamarády-spolubydlící. Ti platí nájem, který pokrývá poplatky i splátku hypotéky. A za šest let vašeho studia je třetina hypotéky splacená.

Že to zní dobře? Jak to ale podat rodičům…

Sestavili jsme pro vás seznam argumentů, které před rodiči obstojí:

 1. Stejně byste mi museli platit kolej nebo nájem, někde bydlet musím, tak proč ne ve vlastním?
 2. Byt je váš, když udělám průšvih, nepřijdete o něj.
 3. Koupě bytu je dobrá investice.
 4. Je jen na vás, jestli mi ho po studiích necháte, nebo z něj budete mít příjem.
 5. Každopádně nebudete muset 6 let platit hypotéku a mně bude stačit podstatně méně peněz, než kdybych bydlel na koleji nebo na privátu.
 6. A v neposlední řadě mě, milí rodičové, naučíte finanční zodpovědnosti. A zodpovědnosti vůbec.
 7. Budu se totiž o byt starat, inkasovat od lidí nájem, řešit platby energií a všechny věci kolem – pro vás to tedy bude bez starostí.
 8. Nebudu se muset bát (a vy taky ne) že mě týden před státnicemi vyhodí pronajímatel z bytu, protože jeho syn nemá kde bydlet.
 9. Budete vědět, kdo ve vašem bytě bydlí – budete mít jistotu, že vám ho někdo nevybydlí.
 10. A hlavně – ušetříte mě zážitků z bydlení na koleji.

Co vy na to?

 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.