Moneytree, s.r.o.

ENERGIE – místo, kde nám utíká nejvíc peněz. Jak ušetřit?

jak ušetřit za energie

Výrazné zdražení energií je teď v mnoha domácnostech tématem číslo jedna (nebo možná dva – hned po inflaci). Takže jak ušetřit peníze za energie a proč se vydat cestou úspor a soběstačnosti?

Hoď kamenem…

Nemyslete si, že by se rekordní růst cen energií týkal jen České republiky. Proti vyšším účtům se bouřili lidé během léta například ve Španělsku a Řecku a v současné době trápí většinu Evropy.

Kdo za to vlastně může? Důvodů ke zdražení energií je hned několik a pěkně se nakumulovaly: ekonomika se po koronavirových omezeních v podstatě rychle probudila, zatímco větrné elektrárny na severu Evropy si daly prázdniny, emisní povolenky zdražily, EU tlačí na odstavení uhelných i atomových elektráren, Rusko omezilo dodávky zemního plynu, Bohemia Energy zkrachovala A PROTO teď nejednu českou domácnost čeká opravdu krušná zima.

 

Také jste skončili u dodavatele poslední instance?

Není vůbec ojedinělé, že právě kvůli krachu Bohemia Energy mají lidé, kteří nuceně přešli k dodavatelům poslední instance (firmě, která automaticky nastupuje místo končícího dodavatele) měsíční zálohy několikanásobně vyšší než dřív.

Pokud se vás to také týká, máme pár rad:

Ušetřete peníze výběrem správného dodavatele

Možná jste už roky zapsaní u jednoho dodavatele a až současné ceny energií vás donutily si udělat čas na srovnání cen na trhu. Právě pečlivým výběrem dodavatele energie můžete hodně ušetřit. Zjistěte si cenu kWh v různých tarifech (můžete využít pohodlnou službu online srovnávače) a nebojte se zeptat, pokud čemukoli nerozumíte.

Pokud máte možnost, vsaďte na soběstačnost

Jako majitelé rodinných domů sice víc protopíte a prosvítíte a o tom, kolik peněz sežere to věčné opravování a vylepšování nemluvě. Ale máte možnost se vydat cestou samostatnosti: vytápět pomocí tepelných čerpadel a získávat elektrickou energii ze slunce díky fotovoltaice. Tyto moderní a ekologicky šetrné technologie ušly řádný kus cesty a šetří rodinný rozpočet čím dál více českým domácnostem.

Pro jejich koupi hovoří i to, že zdražení elektrické energie zkrátilo jejich návratnost, tedy dobu, za kterou se vám počáteční investice na jejich nákup vrátí. Od toho okamžiku už jen šetříte. A protože je nákup tepelného čerpadla i fotovoltaické elektrárny celkem drahá záležitost, jsou tu dotace (třeba Nová zelená úsporám), které pokryjí až polovinu nákladů na jejich pořízení.

Jak ušetřit peníze za energie v bytě?

Ať už vám byt říká, nebo neříká pane, nejspíš si fotovoltaiku jen tak nainstalovat na střechu nenecháte. Cestou, jak ušetřit nějaké peníze za vytápění můžou být na dálku řízené kohouty na topení, úspornější LED žárovky, úspornější spotřebiče, šetřiče vody a podobně.

Podívejte se, jestli máte dvoutarifní sazbu za elektřinu (to znamená, že během dne máte různou cenu za kWh). Pokud ano, vyplatí se vám pouštět náročnější spotřebiče jako je pračka, myčka, nebo trouba tehdy, kdy máte energii levnější.

 

Sepište si to

Jen těžko můžete šetřit, když vlastně nevíte, jaké máte výdaje a náklady. Sepište si je a podle nich si následně aktualizujte finanční plán. V něm si případně udělejte místo na zavedení nového cíle – koupi solárního panelu, tepelného čerpadla.

Nebo třeba investujte trochu času a peněz do hledání lepšího dodavatele energií. S tím pomáhají i specializované společnosti, které porovnávají nabídky jednotlivých dodavatelů a svým klientům tak ušetří tisíce korun ročně.

Nečekejte na zázrak. Udělejte si pod naším vedením funkční finanční plán a spěte klidněji.

Pojďme se potkat.

„I ten nejpomalejší, který neztratil z očí cíl, jde stále ještě rychleji, než ten, který bloudí bez cíle.“

Gotthold Ephraim Lessing

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.