Moneytree, s.r.o.

Léto vyrábí chataře i stavebníky. Jak to udělat, aby se vám rekonstrukce zbytečně neprodražila?

Rekonstrukce vyžaduje bourání, opravy a nový materiál.

Na cestováním stále visí otazníky, takže se řada lidí vrací k chataření v tuzemsku. Další početná skupina se chystá přes léto zvelebovat stávající nebo budoucí obydlí. Novodobá lidová slovesnost praví, že rekonstrukce zpravidla stojí podstatně víc, než stavitel na začátku předpokládá. Velmi často rekonstrukci paradoxně prodražuje snaha ušetřit. Co ještě (ne)máte dělat proto, aby se vám podařilo vejít do rozpočtu, který stanovíte na začátku?

Cena rekonstrukce a bobtnající ceny materiálů

Snad každý v poslední době zaznamenal, že ceny stavebních materiálů šplhají nahoru. Někde se přitom jedná i o desítky procent. Kdo si tak třeba ještě před pár měsíci spočítal, na kolik ho vyjde rekonstrukce domu nebo třeba chalupy, ten už dnes s jistotou ví, že své výpočty bude muset zrevidovat.

Pokud nejste zkušení stavebníci, nebo pokud nemáte někoho zkušeného “k ruce”, cenu rekonstrukce se vám ani tak s největší pravděpodobností nepodaří odhadnout správně. Zvlášť pokud se bavíme o rozsáhlých úpravách. Lajk se dokáže plus mínus trefit do finální ceny výměny střechy. U složitějších, komplexnějších oprav – zvlášť pokud detailně neznáte jednotlivé stavební kroky – je to podstatně těžší. Požádejte o názor někoho, kdostavbám rozumí. A i tak si přičtěte k odhadu nákladů 15 – 20 %. Když budete počítat s horší variantou, můžete být ve finále pouze příjemně překvapeni.

Nikdo není tak bohatý, aby kupoval levné věci

Na toto staré dobré pravidlo se hodí pamatovat. Vždy, všude a při rekonstrukci obzvlášť. Většinou totiž pořizujete materiál a vybavení v řádů tisíců až desetitisíců. Proto by vám mělo záležet na tom, aby vše, co platíte, nějakou dobu sloužilo. A také aby se pracovní postupy dodržely tak, jak se dodržovat mají.

Proč? K dobru přinášíme pár příkladů z praxe.

Upozornění: Tento článek neobsahuje žádný product placement.
Prostě odkazujeme na ty výrobce, kteří za to stojí.
Zcela nezištně a podle nejlepšího svědomí.

Takto by se dalo pokračovat do nekonečna. Pochopili jste ale přece, co se celou dobu snažíme říct? Máme za to, že pár tipů, které jsme vybrali pro tento článek, bohatě stačí.

Rekonstrukci neprodražuje jen rekonstrukce

Lámete si hlavu nad významem tohoto podnadpisu? Hned vám do toho vneseme světlo.

Prudký liják, požár, vandalismus… s tímhle vším člověk obvykle nepočítá. Ale přesně tohle se také běžně děje. Pokud vám rekonstrukci provádí stavební firma, ohlídejte si, zda si kryje záda pojistkou v dostatečné výši. Pokud se do rekonstrukce pouštíte svépomocí, pamatujte vedle pojištění nemovitosti také na sebe. Jak se blíží léto, tlačí do nás pojišťovny data o rizicích úrazů u moře nebo na horách. Faktem ovšem je, že nejvíc úrazů se stane doma. Zvlášť u činností, kterým se nevěnujeme dnes a denně. A mezi ty rekonstrukce rozhodně patří.