Moneytree, s.r.o.

Užívejte života déle, splaťte hypotéku dříve

Hypotéka nemusí být závazek na celý život. Můžete ji splatit podstatně dřív a věnovat pozornost důležitějším, naplňujícím činnostem.

Spočítali jste si někdy, kolik přeplatíte bance na úrocích? A přemýšleli jste někdy o tom, že byste dobu splácení nejraději zkrátili? Jde to. Klidně i o 14 let, navíc s jedním milionem našetřeným stranou. A zároveň to pro vás nemusí znamenat žádné výdaje navíc.

Na sazbě záleží

Úroková sazba výši měsíční splátky značně ovlivňuje. Problém je v tom, že výše úrokové sazby představuje pouze jeden díl celé finanční skládačky. Abychom měli kompletní obrázek a mohli se správně rozhodovat, musíme znát i RPSN, ale také délku fixace.

Modelový příklad: Manželé Novákovi si chtějí pořídit hypotéku ve výši 3.000.000,-. Mimo jiné dostali nabídku od dvou různých bank.

VELIKOST ÚVĚRU ROČNÍ ÚROKOVÁ SAZBA MĚSÍČNÍ SPLÁTKA VEDLEJŠÍ NÁKLADY  RPSN

(celkové náklady)

3.000.000, – Kč 2,09 % 11.301, – Kč Pojištění schopnosti splácet 2,28 %
3.000.000, – Kč 2,19 % 11.456, – Kč Bez vedlejších produktů 2,19 %

Poznáte na první pohled výhodnější nabídku? Číslo RPSN mluví jasně.

Zajímejte se o délku fixace. Vždycky

Další důležitou veličinou, která dokáže čarovat s náklady, je délka fixace. Tu bychom měli vybírat podle toho, jak velká je inflace a jak si troufáme předpovídat vývoj naší a světové ekonomiky. Jestliže je roční míra inflace 2,7 % a vy máte půjčené peníze za 2,50 % na 10 let, pak i při snížených sazbách můžete klidně spát. Víte, že platíte pod úrovní inflace, tedy že jste si půjčili levné peníze. Naopak, pokud víte, že jste si půjčili peníze za 2,80 %, fixace vám končí za 2 roky a zároveň nabízí současný trh hypotéky za 1,79 %, je čas na změnu. Poohlížejte se po bankovním ústavu, který vám danou sazbu dokáže nabídnout. Úspory mohou šplhat i do statisíců.

VELIKOST ÚVĚRU KONEC FIXACE ÚROKOVÁ SAZBA SOUČASNÁ SPLÁTKA NOVÁ SPLÁTKA ÚSPORA ZA 5 LET
3.000.000, – Kč 2030 2,50 % 11.944, – Kč 11.944,- Kč 0,- Kč
3.000.000, – Kč 2022 2,80 % 12.477, – Kč 10.843, – Kč 98.040,- Kč

Obecně platí, že pokud jsou úrokové sazby pod úrovní 2 %, je vždy dobré si tyto sazby fixovat na co nejdelší dobu, deset až patnáct let. V případě, že jsou sazby kolem 3  % a neočekává se masívní zvýšení sazeb, doporučuje se fixovat sazby na dobu kolem 5 let. Zajistíte si tak dostatečnou flexibilitu a volnost pro případné refinancování za výhodnějších podmínek.

Trik jménem program rychlého splácení

Máte sazbu i fixaci pod kontrolou, ale přesto se vám nechce splácet hypotéku příštích 30 let? Jak už jsme si řekli, je to možné. A dokonce bez velkého úsilí. Jak, to zjistíte v následující simulaci. Výsledky překvapily i nás. Splácet hypotéku a ještě zároveň spořit není jednoduché. Ale podívejme se na to z dlouhodobého hlediska. Odkládat si měsíčně 3.500,- pro to, abyste sobě a své rodině ušetřili 14 let závazku v podobě hypotéky, to přece není zas taková oběť. A navíc, můžete počítat s vidinou 1 milionu korun.  Stačí si měsíčně odpustit jedno kino, jednu noční párty nebo dvě společné večeře.

Na každého platí něco jiného, každý má jiné priority. Ale pro všechny platí, že nechceme platit víc, než musíme. A že si chceme život užít. Proto bychom si při pořizování hypotéčního úvěru měli vždy pečlivě hlídat úrokovou sazbu, RPSN a délku fixace. Během úvěru si chytře odkládat peníze stranou a zároveň sledovat vývoj sazeb v návaznosti na zvolenou fixaci. Stojí to za to.

Pokud je toho na vás moc, nezoufejte. Obraťte se na nás. Cesty, jak se s hypotékou vypořádat co nejvýhodněji, hledáme pro své klienty dnes a denně.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.