Moneytree, s.r.o.

Digitální nomádi: Mýtus o kanceláři na pláži a zajištěném stáří

Z digitálního nomádství se ve světě „chytré“ práce stala móda. Určitě máte ve svém okolí někoho, koho jste: a) dlouho neviděli, b) jehož Facebook je plný fotek z cest po světě, c) plážových zátiší s bosýma nohama a notebookem pod palmami, d) statusů o tom, jak moc je při tom všem za vodou (doslova). Ale stejně jako úzké roztrhané džíny nesluší zdaleka každému, ani digitální nomádství není pro všechny. Proč?

Vypadněte z kanceláře (ale práci si vezměte s sebou)

Digitální nomádství je elegantní řešení situace, kdy pracovní zátěž roste a volna ubývá. Digitálního nomáda lze definovat jako člověka, který se živí prací přes internet a který se dlouhodobě (a dobrovolně) přesouvá z místa na místo.

Nejčastěji se jedná o lidi na volné noze, kteří se věnují čemukoli spojenému online prostředím a weby, grafikou, designem nebo UX, o marketéry, pí-áristy, copywritery, datové analytiky či pracovníky zákaznických podpor. Najdeme mezi nimi ale i internetové podnikatele a dokonce i zaměstnance společností, kterým je jedno, odkud pošlete výsledky – hlavně když jsou v termínu a správně.

Pracujete v některé z výše uvedených profesí? Tady je pár důvodů, proč by vám pracovní styl nomáda mohl vyhovovat.

Slunce a teplo

Až se na podzim začnou dny zkracovat a nedostatek slunce způsobí pokles mozkové aktivity, hurá do teplých krajin! Když si přibalíte notebook (a data pro všechny případy schováte do cloudu), můžete vyrazit. Třeba na Kanáry, do jihovýchodní Asie, jižní Ameriky nebo klidně do Austrálie. Další tipy najdete tady.

Ušetříte desetitisíce

Za nízkými náklady se vydejte do Asie (Japonsko nebrat). Třeba v Thajsku v pohodě vyžijete s ekvivalentem 10.000 Kč na měsíc. Garsonka vás tam vyjde i na 5 tisíc měsíčně, na každém rohu se skvěle najíte do třiceti korun. A teď si to srovnejte s životními náklady v Praze…

Uděláte toho víc a za kratší dobu

Díky změně prostředí, která stimuluje mozek, se oprostíte od stereotypů práce s kolegy v kanceláři, získáte nad prací tolik potřebný nadhled (přestanete řešit nepodstatné věci) a navíc: hraje vám do karet časový posun. Zatímco šéfové a kolegové spí, vy můžete makat na zakázce a neruší vás e-maily ani videa s kýchající pandou či koťátky na sociálních sítích.

Postupně se naučíte komunikovat maximálně efektivně a odhalíte, bez čeho se v práci klidně obejdete (od vyplňování docházky až po otravné rozhovory u automatu na kávu). A taky se naučíte organizovat svůj čas. Kolik z něj strávíte prací a kolik odpočinkem, aby vše bylo hotovo a spokojenost vládla na všech stranách, to je jen na vás.

Ideální work-life balance

Ranní koupel v oceánu, večerní relax v plážovém lehátku s výhledem na západ slunce, výlety do džungle či do pouště, pronikání do tajů místních zvyklostí a lokální kuchyně…

Na co se ostatní chystají celý rok (a pak na to mají během dovolené třeba jen deset dní), to vy pohodlně skloubíte s prací a můžete dělat každý den. Jen si dejte pozor, aby vám na pláži do notebooku nenapadal písek, aby vám vydržela baterie a večer vás nesežrali komáři.

Líbí? Aby ne! Ale každá mince má dvě strany, a to kdekoli na světě…

Jaké jsou stinné stránky života digitálního nomáda?

Práce o samotě

Někdo na ni nedá dopustit, jiný kolem sebe lidi prostě potřebuje.

Buďte k sobě upřímní: pokud potřebujete k práci i kontakt s ostatními a kancelářský cvrkot vám vlastně vyhovuje, vyndejte notebook z batohu a položte ho zpět na pracovní stůl v open spacu.

Navíc se vám časem může začít stýskat po kamarádech, domovu nebo vaší lásce, která na vás čeká v Čechách či na Moravě. A to se pak špatně pracuje…

Bez disciplíny to nejde

Pokud nemáte ocelovou disciplínu a potřebujete k jejímu udržení pokyny a tlak zvenčí, jako digitální nomád byste zřejmě pohořeli. Sice byste viděli svět, ale vrátili se z něj chudí jako kostelní myš.

Nomádství = permanentní změna

Každý přesun na nové místo znamená, že musíte znovu „vynalézt“ svou pracovní rutinu podle toho, kde zrovna jste, jaké zvyklosti tu panují a podle dostupnosti základních potřeb (pro život i vaši práci).

Pokud se na změny adaptujete špatně, je rozumné si na ně začít zvykat. Zvolna. Určitě ne tak, že ze dne na den opustíte vyjeté koleje a odletíte na druhý konec světa.

Závislost na technologiích (a na připojení)

Bez wifi a nadupaného notebooku jste nahraní. Tečka.

Pozor na místní legislativu

Neuděláte chybu, když si předem zjistíte, jak zákony vaší cílové země upravují práci cizinců. Někdy to je dost nevýhodné – či dokonce nezákonné – a vy se určitě nechcete dostat do křížku s místními soudy(!).

A jak to bude s důchodem a pojištěním?

Na sociálních sítích se s tím lidé obvykle nechlubí, ale faktem je, že mnoho digitálních nomádů si rozhodně nežije na vysoké noze. Co vydělají, většinou vrazí do dalšího cestování. Na přízemní věci jako je důchod, spoření či pojištění příliš nemyslí.

I největší nomád se s přibývajícím věkem bude chtít usadit. A pokud nepracuje u některé z hrstky firem, které tento životní styl umožňují a de facto dotují, nebo si coby freelancer nevydělá (a nenaspoří) pořádný balík na stáří, na stará kolena mu toho kromě záviděníhodných zážitků z cest po světě moc nezbude.

Takže než se vydáte kolem světa jako další z digitálních nomádů, doporučujeme dobře se zamyslet i nad těmito záležitostmi.

Jak se stát digitálním nomádem v bodech, či jaké destinace by pro vás mohli být nejvíce vhodné, tak v tom vám pomůže následující článek NEJLEPŠÍCH 29 DESTINACÍ PRO DIGITÁLNÍ NOMÁDY

On ani takový Kryštof Kolumbus nedožíval v bůhvíjakém bohatství. A že viděl pořádný kus světa!

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.