Moneytree, s.r.o.

Jak rozběhnout vlastní byznys? Inspirujte se příběhy volnonožců

home office podnikání byznys plan

Nejdřív EET, pak Covid. Živnostníci mají za sebou mimořádně těžké období a jen těžko říct, jestli se schyluje na lepší časy. Těžké období se mnohým více méně podařilo překonat například i díky dotacím na bezúročné podnikatelské půjčky. Poslechněte si inspirativní příběhy českých volnonožců se zlatýma rukama.

Jak se připravit na rozjezd?

Geniální nápad, díky kterému zajisté vyděláte hromady peněz, už máte? Výborně. Je to sice nejpodstatnější, ale teprve první z mnoha položek na pomyslném seznamu živnostníka. Než se vydáte na úřad a oběhnete si povinné administrativní kolečko, budete potřebovat ještě dostatek odhodlání, času a financí do základu.

 

Kdy začít?

Když už jsme u toho času, snad právě díky němu a výhodám od státu, začíná spousta žen s podnikáním během rodičovské dovolené, nebo mladí lidé při studiu.

Pokud vám strach, že na volné noze zpočátku neutáhnete všechny výdaje, nedá spát, můžete mít zkrácený klasický úvazek jako jistotu a zbytek času a energie věnovat rozjezdu živnosti. Tak začala i Lucie Bielaková, tvůrkyně květin z papíru, kterou vám představíme níž.

 

Kdo vám finančně pomůže s rozjezdem, když nemáte vlastní budget?

O výhodách a nevýhodách životu na volné noze jsme už jeden článek napsali, teď se nechte se inspirovat příběhy těch, kterým to vyšlo.

Lucie Bielaková a její Megakytky

Umělkyně, která své originální papírové květiny začala brát nejen jako zábavu a neotřelé dárky pro kamarády, ale i jako zdroj obživy, až po rodičovské v jednačtyřiceti letech. Po dvou letech má tolik nabídek, že si může vybírat a dokonce odmítat velké řetězce jako Primark proto, že nesouzní s jeho filozofií fast fashion. Jak sama říká, zakázky bere podle srdce a peníze jsou až druhořadé.

4 Kavky vás naučí si zase hrát

Také jste jako malí skákali na školním dvoře gumu a cvrnkali kuličky? Alice Kavková také, ale když to po letech chtěla naučit své děti, zjistila, že návod na skákání gumy vlastně neexistuje. Na svůj Facebook Maminátor nahrála asi padesátivteřinové video, jak s dětmi skáče přes gumu. A byl z toho virál, který vidělo 2,5 milionu lidí z celého světa. A přes psaní a točení videí vznikl první produkt – Pruženka v krásném balení a samozřejmě s návodem na skákání. S rozjezdem podnikání jí finančně i fyzicky (třeba skládáním krabiček) pomohli příbuzní, takže se bez podnikatelské půjčky obešla.

Uvařit dobrý Bujón není jen tak

Ani držitelky titulu Živnostník roku 2020, tři sestry z Kyjova na Moravě, si podle svých slov nikdy nemusely brát podnikatelskou půjčku. Během covidu dokonce rozšířily výrobu a jejich Bujóny ve formě pasty a se sníženým obsahem soli, jdou na dračku. Jediné, na co si vzaly úvěr od banky, je prý výkonnější robot takzvaný blixer.

Příběhů úspěšných živnostníků samozřejmě najdete mnohem víc, inspirovat se můžete třeba na vyhlašování cen Živnostník roku. A možná, že se za pár let mezi nimi objeví i váš nápad. 

Před každým takovým projektem je dobré si udělat plán, byznys plán. Bez toho nevíte, kam míříte, kolik vás to může maximálně stát, aby vás to nevysálo a kolik chcete vydělat. Jak má takový plán vypadat lze nalézt zde: PODNIKATELSKÝ PLÁN KROK ZA KROKEM.

Až budete mít svůj obchodní plán hotový, pak můžete hledat ty správné nástroje a profesionály, kteří vám s naplněním plánu pomohou. My vám rádi pomůžeme se zajištěním financování, pojištěním a investicemi.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.