Moneytree, s.r.o.

Jsou absolventi českých vysokých škol negramotní? Finančně ano!

S titulem přichází tvrdá realita všedního dne a většina vysokoškoláků si musí začít vydělávat na chleba. S první výplatou přichází hrdost, pocit zadostiučinění a kolikrát i chuť rozhazovat. Mladí tak s penězi často nevycházejí. Proč? Nejsou finančně gramotní.

Češi na tom s orientací ve financích nejsou nejlépe

Jak jsou na tom Češi obecně s finanční gramotností? Nijak slavně. Finanční gramotnost Čechů je stále průměrná. Přitom se o ní v posledních letech hojně diskutuje nejen ve školách a médiích, ale i přímo v rodinách. Finanční negramotnost však není zdaleka jen problémem čerstvých absolventů. Navíc samotný pojem „finanční gramotnost“ není ani pevně definován.

Poměrně vágní definice říká, že finanční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují rozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích. Podle nedávného průzkumu ČBA (Česká bankovní asociace) se Index finanční gramotnosti za poslední rok zlepšil pouze o jeden bod – na 55 bodů ze 100. Orientace ve financích je také závislá na vzdělání. Lidé se základním vzděláním nebo výučním listem v průzkumu nepřekročili v průměru hranici 50 bodů, vysokoškoláci naopak prokázali vědomosti o hodnotě v průměru 64 bodů.

Stát se snaží, školy se snaží, rodiče se snaží a pořád nic. Čím to?

Kamenem úrazu jsou příliš odborné informace. O financích se v Česku zkrátka nemluví jazykem, který by byl pro běžného občana nezasaženého ekonomickým vzděláním stravitelný. Natož srozumitelný. Podle agentury SC&C, která pro ČBA průzkum finanční gramotnosti uskutečnila, 39 % Čechů tvrdí, že doporučení finančních poradců jsou pro ně nesrozumitelná. Dalších 14 % si informace o penězích neumí dohledat nebo jim dělají potíže početní úkoly a údaje uváděné v procentech. Téměř čtvrtina respondentů přiznala, že světu financí nerozumí vůbec.

Lidé, kteří nemají ve světě financí alespoň základní  přehled, vnímají peníze jako něco nepříjemného a vzdáleného, a raději je vůbec neřeší. Platí tak zbytečně vysoké poplatky za telefon, platí spoustu dalších měsíčních poplatků, které by platit nemuseli, a sami tak provádějí „finanční defenestraci“ – vyhazují peníze oknem. V horším případě s penězi nevycházejí a jejich nedostatek řeší různými půjčkami, místo aby si ve financích udělali pořádek. Není divu, že se většině Čechů s průměrným platem nedaří šetřit. A přitom zrovna u financí platí dvojnásob, že neznalost neomlouvá. Představte si následující situaci: Jaromír si vezme hypotéku. Je spokojený, že dostal skvělou sazbu 1,89 % na dvouletý fix. Za dva roky, kdy mu fix skončí, však najednou stoupne úroková sazba na 4 %. A Jaromír jde na pivo, protože když si spočítá, kolik vlastně dá bance peněz, musí se na to napít.

Sejde se s kamarádem, který má také rodinu i hypotéku, a z plna hrdla si mu postěžuje. Jenže kamarád ho nepolituje, ale vynadá mu. „Nechal ses opít rohlíkem! Já četl všechny možné články, probíral to s kamarády, a když jsem z toho pořád nebyl moudrej, šel jsem za nezávislým finančním poradcem. To zabralo!“

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš

Problémem je také fakt, že se mladý člověk často nemá pozitivní návyky v hospodaření s penězi kde naučit. Když maminka utrácí za kabelky a nespočítá si, že jí nezbyde na jídlo, a tatínek si nedá dohromady dvě a dvě, takže v restauraci pravidelně nechává dýško v řádu stokorun, nelze čekat, že jejich potomci budou mít ve financích pořádek.

Dalším kamenem úrazu je pověstný český zvyk o penězích nemluvit. Je zajímavé, že mít terapeuta je už v dnešní době menší tabu, než mít finančního poradce. Přitom problémy s financemi mohou způsobovat silné potíže i na úrovni psychické. Přehled ve financích zkrátka člověk nezíská lusknutím prstů. Chce to průběžně načerpávat informace, zajímat se a – ptát se těch, kteří ve financích umí chodit.

Pokud se podaří prosadit finanční gramotnost do školních osnov a mladá generace se přestane bát zeptat, je možné, že naopak děti naučí hospodařit s penězi svoje rodiče.

Na závěr pár užitečných tipů ze spřátelených portálů: Jak si sestavit rozpočet vám poradí na užitečném médiu Finanční vzdělávání. Inspiraci a užitečné tipy, jak se dostat z koloběhu finančních šlamastyk najdete na portálu Finance pro radost.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.