Moneytree, s.r.o.

Být pracující matkou? V Česku fakt fuška

Ve společnosti celkem rezonuje téma tzv. work-life balance. Přijde vám těžké mít práci a u toho se snažit stíhat partnera a svoje koníčky? Zeptejte se jakékoliv matky, která vám přijde do cesty. To teprve uvidíte, co je těžké.

PRÁCE NEBO RODINA? TO JE HOTOVÁ SOFIINA VOLBA

Všichni o tom mluví. Všichni (tedy spíše všechny) se na to ptají. Na fórech, v parcích, v barech, kdekoliv, kdykoliv. Jak mám sakra zvládat být skvělá v práci a zároveň super máma? Ve státě, kde je to s polovičními úvazky na štíru, to jde dost těžko.

„O rodině se pěkně mluví, ale skutek utek. Prakticky neexistují poloviční úvazky. Dvouleté děti pak ráno putují do školek, kde si je rodiče vyzvedávají po 17. hodině. A těhotné ženy nebo ženy po mateřské jsou pro firmy „malou tragédií,“ popisuje v Čechách poměrně běžnou praxi psycholog Jeroným Klimeš.

HORŠÍ JE TO JEN V MEXIKU

V mezinárodním měřítku na tom opravdu nejsme nikterak slavně.  Matky dětí ve věku od 6 do 14 let pracují mnohem více než matky v drtivé většině zemí OECD. Jedinou zemí, kde je situace horší, je Mexiko. „Svým pracovním vytížením matky v České republice o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko či Velkou Británii. Radost z toho ale rozhodně nemají. Statistiky jasně prokazují, že více než polovina rodičů školáků v České republice není spokojena s množstvím času, které svým dětem věnuje. A jen třetina rodičů je spokojena s množstvím času, který věnuje svému partnerovi nebo partnerce. To se samozřejmě negativně promítá na jejich vzájemných vztazích,” říká Marie Oujezdská za Rodinný svaz ČR.

Samozřejmě že ideálem rodičů je trávit s dítětem či dětmi pokud možno co nejvíce času. Ideálně pohromadě. Ale ve chvíli, kdy musí oba rodiče vydělávat (tedy chodit do práce), vypadá realita tak, že si děti víceméně předávají. Vztah se tak může snadno proměnit v nedobrovolnou střídavou péči.

JAK TEDY SKLOUBIT PRÁCI S RODINOU?

Situaci by podle opakovaných šetření mezi matkami malých dětí prospěly zkrácené úvazky, které by ženám umožnily si čas pro rodinu a pro zaměstnavatele jasně naplánovat a oddělit. Největší zájem o tuto formu práce mají matky s vyšším vzděláním.

„V nabídce práce na zkrácený úvazek však Česká republika za vyspělými zeměmi značně pokulhává. Zaměstnavatelé si stěžují na administrativní a ekonomickou zátěž, která nabídku částečných úvazků omezuje. Tady vidíme příležitost pro opatření a podporu ze strany státu a jeho rodinné politiky,” doplňuje Oujezdská.

Ideální je tak využít např. rekvalifikačních kurzů již v průběhu těhotenství, nebo zkrátka zkusit něco nového – takového, co můžete dělat z domova. A ještě jeden tip: srovnejte do latě rodinný rozpočet. Třeba zjistíte, že stačí jenom trochu chytřeji nakládat se svými financemi a nebudete se muset honit za prací. Pokud rodinu teprve plánujete, je dobré myslet dopředu. A myslet znamená spořit.

CO DĚLAT PŘI DÍTĚTI? PRACOVAT A VZDĚLÁVAT SE. ALE SVÝM TEMPEM

O ženách, které mají malé děti a pokouší se u toho pracovat se často říká, že jsou kariéristky. Málokdo ale vidí druhou stránku věci: některé rodiny si prostě nemohou dovolit, aby byla žena čtyři roky doma a věnovala se dítěti. Nehledě na to, že po čtyřech letech nebývá návrat do práce zpravidla jednoduchý, zvlášť pokud žena pracuje v oboru, který se rychle mění. Firmy tak ženám sice drží místo, ale často se vracejí na pozici nižší, než ze které odcházely.

Proto se vyplatí promyslet, co budete dělat po rodičovské dovolené. Jak už bylo řečeno, s půlúvazky to u nás není žádná sláva. Mnoho žen proto využívá období těhotenství i mateřskou “dovolenou” k absolvování rekvalifikačních kurzů nebo k rozvíjení svého byznysu. Přivydělat si totiž můžete docela slušně i s dítětem. Chce to jenom dobrý time management.

Co můžete dělat z domova pár hodin denně nebo po večerech s dítětem? Tak například psát. Tedy, pokud na to máte talent. Jste spíš exaktní typ, ve škole vás bavila matematika a vaší silnou stránkou je analytické myšlení? Zkuste IT nebo online marketing. Kreslit weby, nasazovat měřící analytické nástroje na stránky, nebo spravovat některé z firem sociální sítě. To vše jsou celkem kreativní práce, které navíc nejsou vůbec špatně placené, vy je v pohodě zvládnete i s dítětem a  po rodičovské budete mít v novém oboru praxi. Jako bonus je zrovna po výše zmíněných profesích v dnešní době na trhu práce hlad. Rozhodnete se, že chcete zůstat na volné noze, abyste byla flexibilní a mohla být s rodinou, kdy se vám zachce? Voila, můžete.

KDE SE VZDĚLÁVAT?

Nejlepší formou jsou výše zmíněné rekvalifikační kurzy. Studovat vysokou školu při dítěti lze, ale je to celkem stres a rozhodně vám nezbyde čas na to, abyste něco svým dílem přispěla do rodinné pokladny.

Jak takový rekvalifikační kurz probíhá, co za obory můžete studovat a hlavně: kolik vám to zabere času? Podívejme se třeba na projekt České zemědělské univerzity ( vida, můžete se pohybovat i na akademické půdě). Evyna jsou e-lerningové vzdělávací kurzy ekonomického zaměření pro ženy (i muže!) na mateřské nebo rodičovské dovolené. Co musíte splňovat, abyste se mohli přihlásit k jejich absolvování?

Především být rodič na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo rodič do 2 let od ukončením mateřské či rodičovské dovolené nebo rodič samoživitel s dětmi (do 15 let věku dítěte). V tomto konkrétním případě je také podmínkou mít bydliště (trvalé nebo přechodné) v Praze. A ve kterých oblastech se můžete vzdělávat? Informatika, Anglický jazyk, Komunikace a sebeprezentace, Podnikání – založení firmy, Účetnictví a daně, Pracovní právo. každý kurz vám zabere orientačně 12 – 14 týdnů studia. Pro ukončení kurzu je povinné zpracování závěrečného testu.Pokud test úspěšně složíte, získáte certifikát České zemědělské univerzity v Praze.

Rekvalifikačních kurzů je opravdu široká škála. Stačí se zamyslet nad tím, co by vás bavilo v životě dělat, a pojmout rodičovskou dovolenou nikoliv jako brzdu vaší kariéry, ale naopak jako hnací motor. Vzdělávat se při práci a dítěti je náročné, rodičovská dovolená je proto ideální období, kdy můžete leccos vyzkoušet, poznat, jaké jsou vaše možnosti a rozvinout svůj potenciál. Až se budete vracet do práce, budete tak moci nabídnout něco navíc. Ať už po osobnostní stránce (být rodičem vás naučí trpělivosti a udělá z vás komunikačního experta – jinak nepřežijete), nebo po stránce profesní (jak už bylo řečeno, většina zaměstnanců nemá v běžném provozu tolik prostoru na sebevzdělávání, v tom může být vaše výhoda). A když se rozhodnete, že se do práce vrátit nechcete, můžete ji pověsit na hřebík a jít na volnou nohu. Takže směle do toho!

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.