Moneytree, s.r.o.

Co dělat, když se trhům nedaří?

Co dělat, když padají trhy a moje investice začne prodělávat? Mám z investice rychle vystoupit a počkat až se bouře přežene? A jak poznám, že se trhy uklidnily a já mohu nechat zase peníze vydělávat?

Poslední dva roky se to na nás valí ze všech stran. V roce 2020 příchod Covidu a s ním první šok z neznáma a strach o práci. V létě pak chvíle uklidnění, aby pak přišla ještě větší a ničivější vlna. V roce 2021 pak přicházejí další vlny a nové mutace. A aby toho nebylo málo, tak se ke Covidu přidala inflace a skokově zvýšené ceny energií. A pro rok 2022 tu máme nejen směsici všeho, ale Rusko k tomuto koktejlu přidává i obavy z budoucího válečného konfliktu.

Věru, není toho málo, na co všechno musíme my, a společně s námi i kapitálové trhy. reagovat. A jak na to trhy reagovaly? Jako na houpačce! Například při prvním šoku z Covidu, který přišel na začátku roku 2020 došlo k velkému propadu trhu, kdy výsledky za rok 2019 si trhy v jednu chvíli prakticky kompletně odepsaly. A je prakticky jedno, zda investujete pravidelně, jednorázově, krátkodobě, dlouhodobě, zda investujete do kryptoměn (bitcoinu anebo jiné kryptoměny), akcií anebo do nemovitostí.

Chování kapitálových trhů za poslední dva roky 09/2019 – 09/2021

Pokud jste byli investor, který propadl panice stejně jako trhy a svou investici jste si vybral, pak se vám vaše trpělivost rozhodně nevyplatila. Akcie totiž za poslední dva roky měly průměrné roční zhodnocení v neuvěřitelné výši 23,03 %!

Výnosy jednotlivých tříd aktiv – období 092019 – 092021

Co mám tedy jako moudrý investor dělat, když trhy padají dolů (prochází medvědím trhem anebo přímo recesí) a se mnou cloumají emoce?

VYHNĚTE SE ČASOVÁNÍ TRHU

Ať už jde o začínajícího anebo zkušeného investora, tak první, co investora napadne, je zakotvení své investice do klidných vod. A až se trhy uklidní, tak se vrátit do svých pozic. Problémem této strategie je, že je jednak energeticky náročná (neustálé sledování trhu) a zároveň nikdy nemáte jistotu, že nad trhem vyhrajete. Nikdy nevíte, zda nemůžete prodat ještě dráž a nakoupit ještě levněji. Správci aktivně řízených fondů o tom něco vědí. Tak kdybyste nám náhodou nevěřili, běžte se zeptat některých makléřů na bankovním dealingu.

Když jdou trhy dolů, musí zákonitě jít jednou i nahoru. Proto dejte emoce stranou.

Je pravda, že pokud jako investor budete přímo  na burze, tak se vám v případě vysoké inflace vyplatí rebalancovat svoje portfolio směrem ke komoditám. Mezi základní komodity jsou zemní plyn, ropa, měď, rýže a podobně. Historie ukazuje, že  komodity byly nejvíce rostoucím aktivem v letech, kdy rychle rostla inflace. Jenže pozor, jak komodity mohou rychle růst, mohou i rychle padat dolů. Každý burzovní makléř vám potvrdí, že investovat skrze komodity je složitou a často nervy drásající disciplínou. Pokud investujete přes ETF vybrané strategie, pak jsou komodity v této strategii již zastoupeny a jsou součástí celkového investičního mixu. Ten čítá několik tříd aktiv, jako jsou státní dluhopisy vyspělých zemí, světové akcie a zlato. Takto „navážen“ portfolio funguje jako tým, který se vzájemně podporuje. Když padají komodity a akcie, rostou dluhopisy a zlato.

CHLAĎTE EMOCE, PORAĎTE SE S PROFESIONÁLEM

Abyste nápor emocí dokázali ustát a situaci dokázali vyhodnotit co nejvíce racionálně, projděte si naše následující rady. Ty patří jak začínajícím investorům, tak i těm zkušeným.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady, neváhejte a ozvěte se nám. Máme dlouholeté zkušenosti, které pomohou pracovat i pro vás.

 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.