Moneytree, s.r.o.

Čtvrtlení zpráva chování investičních trhů – červenec až září 2019

Co se událo na trzích za poslední tři měsíce vám popíšeme v následujících řádcích. Než však propadnete euforii anebo panice, pojďme si společně zopakovat tři základní pravidla každého investora.

TŘI ZÁSADY SPRÁVNÉHO INVESTORA

Každý investor by se měl chovat jako surfař. Mít trpělivost, umět chytit a následně i pustit svou investiční vlnu. Trpělivostí máme na mysli především dodržet svůj investiční horizont. Tímto přístupem nebude tolik podléhat možným panickým náladám trhů, ale naopak bude schopen tyto nálady využít ve svůj prospěch. Když vydržím a neskočím na první výkyv (vlnu), mám možnost levně nakupovat a draze prodávat. Druhou důležitou zásadou je pravidelná aktualizace vytyčené cesty k nastaveným cílům. Zdali zvolil danou cestu správně, zda zůstává cíl v platnosti anebo zdali jsou nastavené priority stále stejné. V neposlední řadě vše a bez zbytečné nervozity konzultuje své pocity s profesionálem. Ten by měl být od vašich pocitů odproštěn, má daleko větší zkušenosti a znalosti a díky tomu by vám měl i pomoci se podívat na danou situaci více s nadhledem.

CHOVÁNÍ TRHŮ

Jak je obvyklé, samotné chování trhů je doprovázeno geopolitickou stabilitou. Málokdo z investorů očekává rapidní růst světové ekonomiky,ba naopak. Přesto nikdo prozatím neočekává, že by světová ekonomika spadla do recese. Respektive u hlavního tahouna světové ekonomicky se recese nepředpokládá a to z důvodu doposude velmi solidní a stabilní spotřeby. Problém může být u Evropy, kde ekonomický růst je z důvodu silně proexportních ekonomik (zejména Německo) zatížen dopady obchodní války a stále nedokončeným BREXITEM. Čínská ekonomika také zpomaluje a uvolněná měnová politka centrálních bank (FED a ECB) již prakticky nemá co nabídnout. Zkrátka a dobře tištění peněz (nákupy státních dluhopisů) již nebude mít takový efekt, jakým by měla být nastavená a konečně dokončená rozpočtová a fiskální politika jednotlivých a v EU samotných členských států. A obchodní válkám pod taktovkou Donalda Trumpa a nevypočitatelné Číny také nelze moc věřit.

Zdroj – AMUNDI-KB.CZ

SUMARIZACE

Trhy jsou sice rozkolísané a rozkolísané s největší pravděpodobností i zůstanou. Domníváme se, že tak zůstanou jak ke konci roku, tak i v roce příštím. Důvodem je velmi dlouhé časové období býčích trhů a zároveň spojená nejistota týkající politické nestability a obchodních válek mezi USA a zbytkem světa. Zároveň se příští rok konají prezidentské volby ve Spojených státech amerických. Zde se ukáže, zda současný a stále nevypočitatelný Donald Trump udrží na svém postu, či nikoliv.  Poslední nepříjemnou záležitostí je nová sada nestability na blízkém východě skrze útok na ropné rafinérie Saudské arábie. To vše může vést k tomu, že trhy mohou na každou změnu reagovat až příliš nervózně. Z tohoto důvodu zdůrazňujeme, že důležité je nepropadat panice a pokud se tak stane, pak se ve své panice obraťte svého finančního poradce anebo jiného a především léty a zkušenostmi prověřeného profesionála.

Zdroj – AMUNDI-KB.CZ

ODKAZY KE STAŽENÍ

Abyste měli jistotu z jakých informací čerpáme, našli jsme pro vás následující odkaz. Zde si můžete ověřit sami prohlédnout, ale i poslechnout. A to za celý uplynulý rok 2019. Vybraný odkaz společnosti AMUNDI jsme pro vás vybrali nejen proto, že investiční fondy této společnosti jsou součástí naší nabídky, ale především proto, že výstupy a komentáře jsou velmi hezky graficky a audiovizuálně zpracované. Druhý odkazem jsou samotné kurzy a historické grafy.

Odkazy zde: AMUNDI KOMENTÁŘE , KURZYCZ

ZÁVĚREČNÉ (OBECNÉ) DOPORUČENÍ

Personalizované doporučení, tedy doporučení šité přímo na konkrétní osobu je záležitostí dialogu mezi investorem a jeho finančním poradcem. Na druhou stranu se lze řídit následujícími obecným doporučením. Pokud jsou trhy volatilní a vy máte více jak 5 let do konce svého investičního horizontu, pak začněte velmi vybržďovat. Jinými slovy, přemistěte své pozice z akciových trhů do dluhopisových a peněžních. Pokud jste však na začátku svého investičního horizontu a váš vstup na trh je formou pravidelné investice, pak naopak buďte rádi. Můžete nakupovat za levné ceny.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.