Moneytree, s.r.o.

Čtvrtletní zpráva o chování trhů říjen až prosinec 2019

Našim klientům a čtenářům přinášíme další zpětný pohled na chování akciových, dluhopisových a peněžních trhů za poslední tři měsíce. Blíží se nám konec roku a s tím balancování. A tento rok si můžeme s klidem říci, že byl pro většinu investorů velmi pozitivní. A to i přes velká politická zemětřesení, kterými jsme byli svědky na všech stranách zeměkoule. Když bychom to shrnuli, tak za posledních 5 let, kdy se intenzivněji začalo v médiích objevovat, že by mohla přijít „krize“, si akciový index S&P 500 polepšil přibližně o 52 % a index NASDAQ vzrostl o úctyhodných 80 %.Dluhopisový trh pokračuje v jakési „normalizaci“. Výnosy se posouvají severním směrem.

 

JAK VYPADAJÍ AKCIOVÉ TRHY

Celkově se nálada investorů zlepšuje a to díky již zmiňované politické stabilitě. Respektive investoři věří v celkový pokrok více než v prohlášení některých politických představitelů. Zároveň přišla velmi pozitivní čísla za jednotlivé ekonomiky mezi něž patří rekordně nízká nezaměstnanost v USA  a čísla prodeje nových bytů v oblasit realit, růst výrobní a nevýrobní sféry v Číně, pozitivní Ifo mapující náladu v podnikatelském sektoru v Německu a v neposlední řadě i vyjasnění situace kolem Brexitu. Zkrátka a dobře, na konci roku můžeme být jako investoři spokojeni. Na druhou stranu růst trhů trvá již deset let a proto je pro každého z nás důležité neusnout na vavřínech. Což znamená, že je důležité mít portfolio řádně diverzifikované a v případě končícího investičního horizontu i řádně vybržděné. Co to   znamená, či jak si portfolio řádně diverzifikovat zjistíte u svého finančního poradce.

PRAVDĚPODOBNÉ VÝHLEDY

Plujeme tedy s větrem v zádech a je otázkou, co by se muselo stát, abychom se měli začít o osud akciových trhů bát. Předně je třeba říci, že konkrétní znění první fáze dohody velmocí zatím nikdo nezná a není jisté, zda si je trhy nevykládají přehnaně optimisticky. To jistě nelze s jistotou vyloučit. Nepříliš pravděpodobná je ztráta podpory ze strany centrálních bank, byť je čím dál, tím více patrné, že ani návaly peněz, kterými banky zahrnuly trh, nedokáží trvaleji dostat inflaci k cílovaným dvěma procentům. Zřejmé začíná být i to, že v současné ekonomice přestávají platit historicky platné vztahy, jak přiznal i šéf amerických centrálních bankéřů na vztahu mezi mírou nezaměstnanosti a inflací. Tady by se nebezpečí ukrývat mohlo, nicméně rozhodně to není záležitost několika měsíců.

Ne úplně pozitivní zprávou je také to, že zisky amerických firem rostou mnohem pomaleji než ceny samotných akcií, což se promítá do skutečně vysokého tradičního poměrového ohodnocení zejména amerických indexů. Poměrové ohodnocení však v minulosti nikdy nebylo samo o sobě zvratovým momentem plnícím roli hrobníka růstových cyklů amerických akciových indexů. Tím byl vždy až příchod recese. A ten je prozatím, i díky zlepšeným makrodatům, v nedohlednu. Okay, v nedohlednu možná ne, ale nejspíš je dostatečně daleko. Z technického pohledu tak mohou být akciové trhy po celém světě překoupené, nicméně korekce, kterou by tato situace mohla způsobit, bude nejspíše opět důvodem k dalším nákupům v celkem atraktivně ohodnocených sektorech, kam mohou patřit akcie z finančního sektoru a také stále tituly z farmaceutického sektoru.

INVESTIČNÍ PODCASTY

Nemáte chuť anebo čas číst dlouhé analýzy trhů a metodiku výběrů investičních platforem? Přesto máte zájem se v oblasti investic a k nim navázaných trhů? Pak přesně pro vás máme připraveny INVESTIČNÍ MYŠLENKY PETRA ŠIMČÁKA, investičního analytika AMUNDI. Jeden ze zajímavých podcastů popisuje chování STŘÍBRNÉ EKONOMIKY. STŘÍBRNÁ EKONOMIKA je ekonomika, která se zaměřuje na spotřebu lidí, kterým je nad 50 let. A to proto, že senioři jsou ve vyspělém světě nejbohatší a zároveň nejdynamičtější spotřebitelé. Díky tomu je STŘÍBRNÁ EKONOMIKA 3. největší ekonomikou na světě (za USA a ČÍNOU). Bez hlubších znalostí by se dalo myslet, že tato ekonomika se neomezuje pouze na investování pouze do farmacie anebo zdravotnictví? Ale tak tomu není. Senioři investují nejen do léků, ale i do cestování anebo či vzdělávacích kurzech. Roční obrat této ekonomiky je úctyhodných 7 bilionů dolarů. O tom jaké fondy do této ekonomiky investují a proč se můžete doslechnout v jednom z podcastů.

INVESTIČNÍ PODCASTY PETRA ŠIMČÍKA

 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.