Moneytree, s.r.o.

INVESTIČNÍ OKÉNKO – CHOVÁNÍ TRHŮ BŘEZEN AŽ KVĚTEN 2021

Stručné ohlédnutí za chováním investičních trhů za období březen, duben a květen 2021.

Připravili jsme pro vás investiční okénko aneb vývoj trhů za měsíc březen, duben a květen 2021. A protože poslední ukončený měsíc byl květen, začneme psát zprávu od tohoto měsíce.

KVĚTEN 2021

• USA: zrychlující inflace
• příznivá prognóza OECD

Zdroj:Jan Šimek, SAB SERVIS

I v květnu pokračoval na akciových a komoditních trzích růstový trend. Nejvíce se dařílo rizikovějším akciím firem z rozvíjejích se trhů. Vlivem zrychlující inflace opět výrazně rostla cena zlata a ropa zakončila obchodování poblíž hranice 70 USD za barel ropy.  Motorem růstu je kombinace fiskální a monetární expanze, kterou aplikují zejména USA a EU. Masivní vládní výdaje a nízké úrokové sazby jsou krátkodobě ideálním prostředím pro podnikání. Je však jen otázkou času, kdy se takto uvolněná politika začne projevovat akcelerující inflací. A zrychlující inflace už vidět je. Meziročně inflace v USA zrychlila na 4,2%! Centrální banky budou muset brzy začít zvedat úrokové sazby, aby se růst cenové hladiny nevymkl kontrole. Růst úrokových sazeb bude zdražovat cenu kapitálu a firmám tak brát část zisků. Je tedy otázkou, kdy optimismus z postcovidového růstu vystřídá skepse růstu úrokových sazeb a vyčerpání vládních stimulů. Poslední květnový den vydalo OECD novou předpověď, podle které se světová ekonomika bude zotavovat rychleji. Světová ekonomika by letos měla růst o 5,8%, v příštím roce pak o 4,4%. Odhady se zlepšily zejména díky rychlému tempu očkování. Výkonnost jednotlivých ekonomik se však bude velmi lišit, záviset bude zejména na síle zdravotnictví dané země a velikosti vládních stimulů.

DUBEN 2021

·       USA: rekordní objem IPO

·       problémy rozvíjejících se zemí s pandemií COVID-19

Zdroj:Jan Šimek, SAB SERVIS

Akciovým a komoditním trhům se v dubnu dařilo. Akciové indexy překonávaly svá historická maxima. Zřejmě nejsledovanější index S&P 500 hravě překonal metu 4.000 bodů a pokračuje v dalším růstu. Cena ropy po dubnové korekci opět roste a zlato se odrazilo z lokálních maxim a pokračuje v růstu. Poptávka po reálných aktivech je hnaná očekáváním hospodářského růstu po odeznění pandemie Covid-19 a očekáváním zrychlující se inflace.

Prorůstové zprávy přichází zejména z USA, kde ekonomika rychle oživuje, navíc nový prezident přichází s dalšími stimuly pro americkou ekonomiku. Celková výše dodatečných podpůrných balíčků by měla dosáhnout úrovně 3 biliony USD, přičemž se předpokládá, že 2 biliony USD připadnou na infrastrukturu a zbytek na zdravotnictví. K financování obřích investic poslouží zvýšení korporátní daně, kdy Demokraté plánují zvýšení sazby z 21% na 28%. U daní z příjmu fyzických osob se americká administrativa plánuje zaměřit na bohaté lidi, nicméně ohledně změny daní se očekává ještě velký boj mezi zákonodárci.

Silný optimismus a rizikový apetit investorů lze doložit i enormním množstvím vstupů nových firem na burzu při tzv. IPO. Za 1.Q dosáhla hodnota emise nových akcií úctyhodných 1,3 bilionů USD, což představuje nejlepší kvartál od 80. let. Úroveň IPO vždy silně koreluje s ekonomickým růstem, který je po propadech spojených s koronavirem logický. Spousta firem v nejistých dobách vstup na burzu musela odložit, stejně tak investoři by zřejmě nebyli tak ochotní investovat do nových projektů.

Určitým rizikem pro globální ekonomiku nicméně stále zůstává pandemie COVID-19. Tu se nedaří dostat pod kontrolu zejména v rozvojových zemích jako jsou Brazílie nebo Indie. V těchto zemích se navíc šíři nebezpečnější mutace nemoci. To v kombinaci s velkou populací a špatným stavem zdravotnictví znamená riziko dalšího zhoršování situace a může vyústit v odříznutí těchto zemí od zbytku světa. To by se znovu negativně podepsalo na světovém hospodářském růstu, samozřejmě s mnohem drastičtějším dopadem na tyto konkrétní země.

BŘEZEN 2021

Hlavní události:

·       USA: klesající nezaměstnanost

·       USA: další fiskální stimul

Zdroj:Jan Šimek, SAB SERVIS

 Optimismus vyplývající z očekávání porážky pandemie COVID-19 žene ceny akcií vzhůru. To v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami umožňuje indexům dosahovat nových rekordů. Z druhé strany je potřeba se na současnou situaci dívat střízlivěji a ne přes růžové brýle optimismu. Po pandemii zůstávají obří dluhy ve státních financích napříč celým světem, stejně tak nízké úrokové sazby a monetární expanze nafoukly rozvahy centrálních bank. Objem peněz v oběhu se také stále zvyšuje. Pokud dojde k relativně rychlému oživení světové ekonomiky, promítne se to do zrychleného růstu inflace, a pak je jen otázkou času, kdy centrální banky budou nuceny sáhnout po zvyšování úrokových sazeb. Velmi zjednodušeně řečeno se vlády a centrální banky postaraly o to, aby dopady pandemie byly na ekonomiku jako celek co možná nejmenší. Nicméně vystavený účet za záchraná opatření je extremní a nyní přijde na řadu čas jej splácet. Navíc některé sektory jako letectví, turismus nebo některé typy služeb (pohostinství, atd.) dostaly tvrdou ránu, ze které se budou dlouho vzpamatovávat.

Znaky rychlého oživení ekonomiky přicházejí zejména ze Spojených Států Amerických, kterým se daří rychle očkovat a navíc mají velmi pružný trh práce. To na jedné straně znamenalo rychlé propouštění v době zasažení ekonomiky COVIDem-19, na druhé straně nyní firmy zase rychle nabírají zaměstnance. Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila na 6,2%, přesto od vypuknutí pandemie zůstává ještě o 9,5 mil. pracovních míst méně než před jejím příchodem. V USA se pro letošní rok počítá s růstem až o +7% HDP.

Světový obchod utrpěl (drobnou) újmu, když Suezský průplav zablokovala téměř na celý týden obří kontejnerová loď Ever Given společnosti Evergreen. Nakonec se loď podařilo vyprostit, což byla pozitivní zpráva zejména pro evropské trhy, které jsou na fungování průplavu nejvíce závislé.

Na konci měsíce pak prezident USA Joe Biden představil další balíček fiskálních stimulů pro americkou ekonomiku. Tento druhý balíček v objemu 2,25 bil. USD by měl tentokrát směřovat zejména do americké infrastruktury. To by byla další významná injekce (na úkor zvyšujícího se dluhu) pro americké hospodářství, protože od svého nástupu do funkce americký prezident již prosadil pomoc američanům v hodnotě 1,9 bil. USD.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.