Moneytree, s.r.o.

INVESTIČNÍ OKÉNKO – CHOVÁNÍ TRHŮ ČERVEN AŽ ZÁŘÍ 2021

Stručné ohlédnutí za chováním investičních trhů za období červen až září 2021

ZÁŘÍ 2021

·         Růst cen energií

·         ČR: ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,50%

Chování trhů září 2021 – grafika, zdroj SAB SERVIS

Vysoká inflace a rychle zdražující ceny komodit začínají dusit vyspělé ekonomiky. Cena elektrické energie v září v Evropě zdražila o neuvěřitelných +47,5%. Cena zemního plynu vzrostla o +34% a na severní polokouli se blíží topná sezóna. Růst cen energií pak logicky tlačí také na růst ceny ropy, která v září zdražila o +7,6%.

V září sledované akciové trhy na západní polokouli silně ztrácely, ve východní části (s vyjímkou Austrálie) naopak posilovaly. Na amerických akciích jde o vůbec první kalendářní měsíc v tomto roce, který skončil ztrátou. Z opačného konce, dařilo se zejména ruským akciím, což není překvapivé, protože těžaři ropy a zemního plynu mají v ruském indexu velmi silné zastoupení.

Růst cen energií dále zrychluje inflaci. Energie jsou jedním ze základních vstupů pro výrobu, a tak firmy, které nakupují za spotovou cenu budou muset dále zdražovat svoji produkci. Navíc se samozřejmě cena ropy negativně promítá do nákladů na přepravu zboží, a tak lze očekávat další roztáčení inflační spirály.

Na to budou reagovat centrální banky, které musí začít utahovat měnovou politiku. Žijeme v době bezprecedentně nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, které pokud budou pokračovat, mohou vést k tomu, že se inflace vymkne kontrole. Proto centrální banky nejprve budou opouštět režimy kvantitativního uvolňování a postupně budou zvedat úrokové sazby. Česká Národní Banka poslední den v měsíci září zdvojnásobila základní úrokovou sazbu z 0,75% na 1,50%. Šlo o nečekaně velký nárůst úrokové sazby, ČNB tím chce na trh vyslat jasný signál, že proti inflaci bude bojovat. Jejím cílem je udržet inflaci na nižších úrovních, protože vysoká inflace v náší do ekonomiky nejistotu, zdražuje měnové zajištění pro zahraniční obchod a mnohem hůře se při vysoké inflaci plánuje.

Růst úrokových sazeb, který dříve či později bude muset provést americký FED a evropská ECB, přibrzdí ekonomický růst, protože bude firmám zdražovat externí financování. Projekty, které při nízkých úrokových sazbách byly na hraně, se již nevyplatí při vyšších úrokových sazbách realizovat a budou odepsány.

SRPEN 2021

·       Delta mutace onemocnění COVID-19

·       USA: meziroční inflace +5,4%!

Vyspělé akciové trhy si v srpnu připsaly další zisky a to přes vysokou inflaci, pandemií poškozené odběratelsko-dodavatelské vazby a rostoucí počet onemocnění mutací delta COVIDu-19. Cena zlata stagnovala a zakončila měsíc na hodnotě 1813,62 USD/oz. Dlouhodobý trend růstu ceny ropy se v létě zastavil a i v srpnu cena ropy typu Brent oslabila na konečných 72,99 USD/bbl.

Problémy světové ekonomiky objevením vakcíny proti onemocnění COVID-19 neskončily. A tak se toto téma neustále vrací a ovlivňuje vývoj na kapitálových a komoditních trzích. V současné době panují největší obavy z šíření varianty delta. Vyspělé země by tato vlna neměla tolik zasáhnout, kvůli vyšší proočkovanosti obyvatelstva, nicméně panují obavy o rozvíjející se země v čele s Čínou. Pokud by v těchto zemích pandemie znovu naplno propukla, pak by odběratelsko-dodavatelské řetězce utržily další rány a světový obchod by se opět výrazně zmenšil. Je otázkou, jak by to jednotlivé ekonomiky ustály, když zadlužení států v pandemii výrazně narostlo.

Další hrozbou pro kapitálové trhy je vysoká inflace. Meziroční míra inflace v USA je na hodnotách +5,4% a v dlouhodobě stagnující eurozóně již na +2,2%! Meziměsíční inflace sice zpomaluje, a tak je možné, že inflace již je na svém vrcholu, přesto budou muset centrální banky upouštět od kvantitativního uvolňování a zvyšovat úrokové sazby. Monetární restrikce jsou však vždy negativním cenotvorným faktorem pro akciové trhy.

Na čínských technologických akciích porkačují výprodeje. Důvodem je další zásah regulátora, který zveřejnil návrh pravidel zakazujících nekalou soutěž mezi národními provozovateli online platforem. Z jedné strany tato pravidla posilují ochranu duševního vlastnictví, dobré pověsti a značky, z druhé strany umožňují větší zásahy vlády do čínského technologického světa. Na základě toho americká komise pro cenné papíry vydala varování před investováním do čínských akcií. O něco komičtěji pak vyznívají snahy čínské vlády, která chce omezit čas věnovaný hraní počítačových her u dětí a mládeže. Nezletilí budou moci hrát jen 3h týdně. Na vše budou dohlížet příslušné orgány, které budou kontrolovat provozovatele on-line her.

ČERVENEC 2021

·       MMF očekává letošní růst světové ekonomiky +6%

·       Čína: technologické akcie pod tlakem

Rozdílně dopadlo obchodování na hlavních světových akciových trzích. Zatímco americké a evropské indexy posílily, hlavní čínský, japonský a brazilský index poměrně hodně ztratily. Cena zlata oproti předchozímu měsíci vzrostla, šlo však zatím jen o částečnou korekci předchozího propadu. Postcovidové globální oživení dál žene vzhůru cenu ropy, která zakončila červenec na úrovni 76,33 USD/barel ropy typu Brent.

Hlavní otázkou zůstává, jak dlouho ještě bude pokračovat současný rychlý růst světové ekonomiky, který nastal po spuštění očkování a uvolnění některých restrikcí uvalených proti šíření nákazy COVID-19. Mezinárodní Měnový Fond stále očekává pro letošní rok růst světové ekonomiky o +6%, nicméně objevují se rizika, která by mohla zasáhnout globální ekonomiku ještě v tomto roce. Největším rizikem je šíření varianty Delta onemocnění COVID-19, případně vznik dalších silnějších mutací. Dalším rizikem je zrychlující inflace, která zřejmě dříve nebo později donutí centrální banky hlavních světových ekonomik ke zvýšení úrokových sazeb, což by se negativně projevilo na hospodářském růstu.

Americká centrální banka FED zatím úrokovou sazbu nezvýšila. Centrální bankéři se domnívají, že oživení na trhu práce ještě není dostatečné a je ještě čas začít s inflací bojovat. Přesto se dá očekávat, že ještě v letošním roce dojde ke zvýšení úrokových sazeb v USA.

Čínské technologické akcie schytaly ránu od čínské vlády, která na tyto firmy vyvýjí další regulatorní tlaky s cílem mít tento segment pod kontrolou. To děší zejména americké investiční fondy, kteří snižují své investiční pozice v čínských technologických akcií.

ČERVEN 2021

·       USA: podpora technologických společností

·       USA: meziroční inflace +5%

První pololetí letošního roku přineslo investorům na akciových trzích velmi slušné zisky. Například americký index S&P 500 překonal svá historická maxima v letošním roce již více než 30 krát a zpevnil o +14,4%. V samotném červnu ceny akcií dále posilovaly, tedy pokud se podíváme na hlavní světové indexy. Ropa opět výrazdně zdražovala a zakončila měsíc na ceně 75,13 USD za barel ropy typu Brent. Cena zlata naopak výrazně poklesla a propadla pod hranici 1.800 USD za trojskou unci.

Na akciových trzích se po delší odmlce dařilo technologickým firmám. Ceny akcií tahounů technologického segmentu, jako jsou Apple, Amazon, Google, Facebook, Microsoft nebo Tesla, dokázaly růst o +5% až +10%. Americké technologické firmy těží z balíčku, který schválil v červnu Americký Senát. Přijatá opatření mají posílit pozici USA vůči čínským technologiím. Součástí balíčku je podpora ve výši 50 mld. USD na výzkum a výrobu polovodičů. USA tak chtějí snížit svou závislost na dovozu nedostatkových čipů z Číny a zároveň podpořit tvorbu nových pracovních míst.

Meziročně inflace v USA vyrostla na +5%. Podle odhadů je přibližně polovina z tohoto vysokého čísla tvořena odloženou poptávkou po automobilech, letenkách, ubytování a stravování v restauracích. Tento argument používá také americký FED, podle kterého jsou cenové tlaky přechodné, a proto stále nepřistupuje ke zvedání úrokových sazeb. Nicméně FED má možná jiný hlavní motiv udržování extrémně uvolněné měnové politiky a tím je trh práce. Pandemie koronaviru odhadem zrušila více ne 70 mil. pracovních míst a situace se zřejmě brzy nezlepší. I proto FED dále pokračuje v kvantitativním uvolňování a porkačuje v programu nákupu dluhopisů, čímž pumpuje do ekonomiky peníze, v objemu 120 mld. USD za měsíc.

Jiná situace je v ČR. Přestože inflace je ve srovnání s USA nižší a meziročně se drží na úrovních kolem +3%, ČNB se vyšší inflace obává a zvedla základní úrokovou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,5% a počítá s dalším navyšováním i ve druhém pololetí. Příčinou mohou být i obavy z extrémního růstu cen nemovitostí a s tím spojený boom na hypotečních úvěrech.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.