Moneytree, s.r.o.

Kolik stojí dítě?

První otázkou spojenou s rodičovstvím je, jak pravil klasik, mít či nemít. Jaká otázka je jí v patách? Kde na to (rozuměj péči o dítě) vezmeme a kolik to vlastně bude stát.

Milé maminky, máme pro vás pár tipů, na co se připravit. Například na to, že vaší rodině (dost pravděpodobně) vypadne jeden příjem. A s tím je třeba dopředu počítat. Rádi bychom na tomto místě zdůraznili slovo počítat – bez počítání totiž jen těžko správně sestavíte chytrý rozpočet, který vám umožní nejen přežít, ale také šetřit i na něco víc než jen na plíny. Třeba na kočárek, větší auto, nebo aspoň na kafe,protože to budete potřebovat. A budete ho potřebovat hodně (tedy, až dokojíte). V tomto článků se dozvíte deset věcí, které mít prostě musíte, deset věcí, které mít rozhodně nemusíte a deset tipů, jak se na příchod miminka finančně připravit. Tak pojďme na to.

10 MUST HAVE VĚCÍ, KTERÉ SKUTEČNĚ POTŘEBUJETE

  1. Prsa v akci. Kojte, pokud a dokud můžete. Vyhnete se tak nákladům za kojenecké mléko, různé ohřívačky lahví a elektronické odsávačky. Pokud by vám kojení náhodou nešlo, nebojte. V porodnici vám lahvičku i mléko v případě nouze dají. A navíc můžete tatínka dítěte poslat na nákupy do drogerie. Čím dříve se v drogerii zorientuje, tím lépe. (Kojením ušetříte jmění – balení kvalitnějšího umělého mléka, které vydrží cca týden, stojí kolem 500 Kč. Plus sterilizační prostředky, elektronická odsávačka, ohřívačky lahví a další vymoženosti činí na vstupní investici kolem 4000 Kč. A to už není zanedbatelné, nemyslíte?
  2. Postýlka. Miminko bude v prvních týdnech a měsících hodně spát. Je proto jasné, že bude potřebovat především kvalitní lůžko. Přestože třeba plánujete spaní spolu s vámi (odborníci moc nedoporučují), na postýlku byste zapomenout neměli. Jakou koupit? Především bezpečnou a stabilní, a také takovou, která bude dostatečně velká a vydrží déle než pár měsíců.
  3. Lehátko do vany/ sprchového koutu. Děťátka se ráda koupají, nejde totiž jenom o mytí, ale také o vzájemný pocit blízkosti s maminkou. Ke koupání stačí dětské lehátko do vany, na kterém své zlatíčko vykoupete stejně dobře jako v dětské vaničce (a nejlevnější stojí kolem 100 Kč).
  4. Přebalovací pult. Ten se hodí. Pokud na něj však nemáte místo (přeci jenom je to kus nábytku), postačí i přebalovací podložka, kterou dáte třeba na pračku, nebo komodu. (Ta se dá pořídit od 300 Kč.)
  5. Kočárek. Vyberte kvalitní, nejlépe v trojkombinaci, koupit ho můžete klidně i z druhé ruky.Trojkombinace 3v1 je velmi praktický systém sloučení kočárku hlubokého, sportovního a praktické autosedačky a to vše ve stejném designu.
  6. Autosedačka. Tedy pokud není součástí výbavy kočárku. Bez autosedačky dítě z porodnice prostě neodvezete.
  7. “Servisní” látkové pleny. Pořiďte si takových 10 ks látkových plen 70 x 70 cm (příp. 60 x 60 cm), které použijete do sedačky, postýlky a kočárku pod hlavičku pro případ ublinknutí, též k utírání úst dítěte (ano, děti zvrací, slintají a tak).
  8. Oblečení pro miminko. V základní výbavě se bude hodit. V nejbližších šesti týdnech si totiž s miminkem do obchoďáku na nákupy nevyrazíte. Dá se sehnat z druhé ruky a protože děti v prvních týdnech rostou jako z vody, oblečení na ně bývá jako nové.
  9. Hygienické potřeby. Mýdlo, olej k ošetření kůže v záhybech, na genitáliích, nikdy ne s azulenem – alergizuje!, mast nebo pleťové mléko k ošetření pokožky po koupání, mast na opruzeniny, 60 % líh na ošetření pupíku, vatové tyčinky, pleny pro novorozence, vlhké ubrousky, teploměr do vody, nůžky na nehty (mohou být běžné z manikúry), kartáček na vlásky.
  10. Plíny. Pokud nejste fanoušek praní, vyvařování a žehlení, sáhněte po klasických jednorázovkách. Pokud se rozhodnete pro látkové pleny, pomůžete tím rodinnému rozpočtu. Je to rozhodně dobrá investice, pokud na to máte. Tedy nejen peníze, ale i nervy. Ono prát a žehlit látkové pleny není žádný med. Nejlevnější variantou jsou klasické čtvercové pleny v kombinaci s nepropustnými svrchními kalhotkami. Za ty dáte v průměru 5000 korun. Budete potřebovat alespoň 60 látkových plen (30 Kč/ks) a 3x svrchní kalhotky (300 Kč/ks) od každé velikosti (S, M, L). Dále budete potřebovat balení separačních plenek (150 Kč za 100 Kč). Náklady na praní za tři roky vycházejí cca na 3500 až 5000 korun. Jak tedy vypadají náklady na látkové pleny? Podle optimistického odhadu to činí do 10 000 korun včetně praní za celé plenkové období. Což je oproti jednorázovým plenkám jednoznačně terno. Jedna jednorázová plenka totiž stojí průměrně 4 Kč. Dítě jich potřebuje asi šest na den, pokud jej přebalujeme při každém krmení. To je 24 Kč denně a tedy zhruba 750 Kč měsíčně. Když počítáme s tím, že dítě bude plenky potřebovat do dvou let, vyjdou jednorázové plenky cca na 18 000 Kč a více. Je však pravděpodobné, že dítě bude plenky nosit déle než dva roky, jelikož děti nosící jednorázové plenky se podstatně hůř učí používat nočník. Náklady se tak mohou ještě zvyšovat.

10 VĚCÍ, KTERÉ OPRAVU MÍT NEMUSÍTE (ALESPOŇ ZATÍM)

  1. Židličku na sezení. Pokud se vám narodí dítě, které umí hned samo sedět, napište nám. Byl by to zázrak.
  2. Trendy botičky. Jsou sice roztomilé, ale vězte, že vaše mimi ještě hezkých pár měsíců chodit nebude. Na pořizování obuvi tedy máte dost času.
  3. Nekupujte předražené značkové oblečení. Děťátko neumí číst, tudíž je mu jedno, co za značku na sobě má.
  4. 3 kočárky. Kočárek mít musíte (tedy pokud nechcete nosit dítě v šátku), ale rozhodně stačí jeden. Opravdu nemusíte mít hluboký kočár, golfky a autosedačku na kolečkách. Nejlepší je koupit rovnou zmiňovanou trojkombinaci. A pokud chcete ušetřit, tak klidně vemte kočárek z druhé ruky. Ne, opravdu to na něm nikdo nepozná.
  5. Nekupujte přehršle hraček. To hlavní, co bude vaše děťátko po narození dělat, je spát a jíst. A nejoblíbenější hračkou, do které se děti zamilují už v bříšku, je stejně máma.
  6. Kojící polštář. Pokud po něm toužíte, pořiďte si ho už v těhotenství, skvěle se na něm spí. Pokud se vám ale už blíží termín, nechte jeho nákup až na potom. Doporučujeme napřed zjistit, zda by vám kojení s miminkem nešlo i bez polštáře. Kdo ví, třeba jste přirozený talent. Také se může stát, že vám kojení prostě nepůjde, dítě si od mala zvykne na lahvičku a umělé mléko a vy tím pádem kojící polštář vůbec nevyužijete. A navíc, kojící polštář není zrovna levná záležitost. Ceny se pohybují od 800 do 2500 Kč. A ten zrovna z druhé ruky nedoporučujeme.
  7. Cestovní postýlku. Tu si pořiďte, až budete opravdu někam cestovat. A to častěji než 1x do roka za příbuznými na Vánoce.
  8. Monitor dechu. Máte rádi spánek? Toho si těsně po narození miminka pravděpodobně moc neužijete. A s monitorem dechu ho bude ještě méně. Jsou často nespolehlivé a alarmují nebohé rodiče mnohdy úplně zbytečně. Jestli však na monitoru dechu trváte, nekupujte ho. Půjčte si ho.
  9. Chodítko. Fyzioterapeuti a pediatři je nedoporučují, zastaví totiž přirozený vývoj chůze miminka. Věřte přírodě, má to dobře zařízené.
  10. Vaničku. Ne, opravdu ji nepotřebujete. Zvlášť, pokud máte doma vanu. Stejně tak nepotřebujete přebalovací pult se zabudovanou vaničkou. Do běžné vany stačí pořídit lehátko, které můžete stejně dobře využít i ve sprchovém koutě.

JAK SE NA PŘÍCHOD MIMINKA FINANČNĚ PŘIPRAVIT?

To, že maminky (a někdy i tatínci) chodí na předporodní přípravy, je jasné. Připravit se na dítě je ale třeba i finančně. Jak? Máme pro vás pár praktických tipů:

  1. Plánujete miminko? Plánujte i finance. Víte například, že byste chtěla za dva roky otěhotnět? Začněte si spořit. Úspory se budou hodit ať už na nové, větší auto, postýlku, dovolenou nebo prostě jenom na to, abyste vykryli příjem, který s příchodem miminka a odchodem maminky na mateřskou odpadne – respektive se zmenší na (pravděpodobně) zanedbatelnou úroveň mateřské / rodičovské dávky.
  2. Pojistěte se. Kdyby se (nedej bože) vám nebo vašemu partnerovi něco stalo, vaše dítě bude zabezpečené. Životní pojištění je nutnost, pokud máte hypotéku.
  3. Srovnejte rodinný rozpočet do latě. Zjistěte, kde platíte zbytečně více, než musíte. Jenom na poplatcích telefonním operátorům, za internet nebo energie můžete ušetřit až 600 Kč měsíčně. A to už je pro spoření nebo na menší výdaje docela pozoruhodná částka (převedeno na naturálie – 600 Kč není sice žádný balík, ale můžete za to pořídit pořádný balík plen).
  4. Založte si stavební spoření. Teď se sice vejdete do 2+kk v pohodě, ale až bude děťátko potřebovat svůj pokoj, budete řešit, jak se probourat k sousedům/ do garáže/ na půdu. A jednoho dne stejně zjistíte, že se budete muset stěhovat a pořídit větší byt, nebo ten stávající zrekonstruovat. A kde na to vzít? Aha? Ze stavebního spoření.
  5. Založte spoření i svému dítku, bude se hodit. Vzhledem k tomu, že budete spořit po menších částkách dlouhá léta (min. 18 let), pak se nejvíce vyplatí investovat do fondů.
  6. Pohlídejte si všechny příspěvky, které vám, coby matce, může dát stát.Více info zde
  7. Nezapomeňte vy nebo manžel uplatnit slevu na dani z dítěte.
  8. Chcete-li jít bydlet do vlastního a plánujete miminko, zařiďte si hypotéku pokud možno ještě před početím – banky děti zrovna nemusí. U rodiny s dětmi se předpokládají vyšší výdaje a počet dětí v rodině, stejně jako to, zda je matka na rodičovské dovolené, hraje roli při vypočítání bonity.
  9. Pokud se vám děťátko povedlo neplánovaně, začněte spořit hned. Zde platí: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra. Čím víc budete schopni si “odtrhnout od úst” a dát stranou, tím raději budete, až se to malé narodí. Pak se počítá opravdu každá koruna.
  10. A na závěr souhrnná rada: před tím, než přivedete na svět miminko, si udělejte pořádek ve financích, ať si můžete rodičovství užít naplno a s klidem.

Rodičovství se dá zvládnout s přehledem a v klidu. Tedy, pokud jste v klidu vy, rodiče. A proto je dobré zbytečně se nestresovat, tím spíš ne kvůli problémům s financemi. Dobrá zpráva je, že v tom nejste sami.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.