Moneytree, s.r.o.

Koronavirus – máme se bát o své portfolio?

Koronavirus COVID-19 hýbe médii a zřejmě neunikl ani Vaší pozornosti. Někdo informace bere jako mírné znepokojení, pro jiného mohou být zdrojem strachu a nepříjemných obav. A to nejen o budoucnost zdraví vás a vašich blízkých, ale také o budoucnost vašich investovaných peněz. Každý správný investor by se měl disciplinovaně držet časem prověřených investičních principů a nenechat se při svých rozhodnutích ovládat emocemi. Události za posledních 13 let by měly všechny novodobé investory v této disciplíně nepřestávat prověřovat. Největším nepřítelem investora nejsou poklesy trhů, ale jeho emoce. Na druhou stranu je nutné si přiznat, že v době všudypřítomného internetu a současné mediální panice, že nepodlehnout obzvláště negativním emocím je opravdu těžké disciplína nejen pro zkušené profesionály.

REDUKCE PREDIKCE

V těchto dnech dochází ke korekci dosavadních prognóz vývoje světové a české ekonomiky. Již před příletem černé labutě ( Černá labuť je označení pro katastrofální jev, který v ekonomice opakovaně nastává a přes všechny pokusy jej vysledovat a odhadnout pomocí dat nelze) ve formě koronaviru rozpočtová rada státu upozorňovala na to, že počítat s růstem české ekonomiky pro rok 2020 v číslech 2 % růstu HDP je „zatížen nejistotou“. Sama předsedkyně Eva Zamrazilová sdělovala, že růst v úrovni dvou procent jsou reálná. OECD vydalo aktuální zprávu o stavu světové ekonomiky, kde místo původně odhadovaného růstu v úrovni 2,9 procenta provedl korekci na hodnotu 2,4 procenta. V případě „déle trvajícího a intenzivnějšího šíření kornovairu napříč asijsko-pacifickou oblastí Evoropou a Severní Maerikou“ pak dokonce OECD varuje před zpomalením světové ekonomiky až na 1,5 procenta. Musíme se tedy připravit na to, že dojde ke zpomalení ekonomického růstu, které se však tak jako tak očekávalo každým dnem.

CHOVÁNÍ TRHŮ

Akciové trhy drtí čínský koronavirus. Hlavní světové akciové indexy prudce ztrácejí. Nejsledovanější americký index S&P 500, sdružující pět stovek největších amerických společností, ztratil jen během pondělka a úterka přes sedm procent, a vymazal tak zisky, kterých dosáhl za tři měsíce růstu. Ve středu se pokles přeci jen zpomalil. Panika mezi lidmi ale roste, na webech se rojí až katastrofické scénáře dalšího vývoje. Co lze tedy očekávat?

Problémem, kterému čelíme, není pouze koronavirus. Akciové trhy byly po téměř třicetiprocentním růstu z předchozího roku mimořádně drahé. To je fakt, který sám o sobě činil možnou silnější korekci pravděpodobnou. Akciové indexy si již několik let navykly ignorovat jakákoli rizika a víru v jejich pozitivní vyústění automaticky zahrnovaly do svých hodnot. Pro negativní překvapení nebyl prostor. A pak se objevil virus, který se stal katalyzátorem pro silnou korekci. Virus je takový problém, že se technokratickými metodami, marketingovými prohlášeními ani tweety Donalda Trumpa porazit nedá. Co s tím vším má dělat investor?

Pro něho je na trzích nejdůležitější prevence. Jejím základem je diverzifikovat investiční portfolio mezi několik vzájemně nekorelovaných aktiv. Zpravidla mezi akcie, dluhopisy a zlato. Hodnota takových portfolií poklesla nyní mnohem méně a také na další pokles jsou zřejmě dobře připravena. Ostatní „nebojácní“ investoři si musí opět zvykat na to, že hodnoty akcií zkrátka čas od času silně kolísají.

Hlavním problémem pro investory je stojící výroba ve druhé největší světové ekonomice. Dopad, jaký má virus na čínský výrobní sektor, jasně ukazují data z konce minulého týdne. Čínský průmysl (a také služby) se propadl do největší kontrakce od počátku tisíciletí. Přesto všechno se ovšem začínají ukazovat také pozitivní věci. V návaznosti na již zřejmě umírněné tempo šíření viru v Číně to vypadá, že se tamní dělníci opět pozvolna vracejí do práce. Přinejmenším o tom vypovídají data banky Credit Swiss. Potvrdí-li se tento trend, bude to zcela jistě mimořádně pozitivní zpráva.

DOPAD NA INVESTICE

Co to znamená pro mě jako pro investora? Možná hledáte odpověď na jednu z níže uvedených otázek:

  1. Mám teď prodat svoje portfolio a přečkat vše v “bezpečí”?
  2. Mám teď vše prodat, abych koupil za levno, až propukne krize a všechno spadne?
  3. Mám s volnými penězi čekat a investovat až bude vše levné, nebo naopak klidné (= drahé)

Přečkat vše v bezpečí se může zdát jako dobrá strategie. Staré české přísloví přece říká “lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše”. Přísloví však mluví o tom, že máme být skromní a pokorní, nikoliv bázliví a alibističtí. Investujeme proto, abychom dosáhli našich finančních cílů, jako je doživotní renta. A s takovým cílem se většina z nás bez akcií, nemovitostí a dalších investic neobejdeme. V okamžiku kdy přijde první překážka, nemůžeme naše cíle vzdát a sejít ze zvolené cesty. To by nebyla pokora a skromnost ale strach a alibismus.
Prodat a koupit, jakmile se vše zlevní, by byla jistě vůbec nejlepší strategie. Otázka ale je, co když se předpovědi nenaplní. Dobře víme, že ekonomové ani investiční předpovídači nemají příliš úspěšné skóre v předpovídání recesí. Jak jednou podotkl Paul Samuelson: “Ekonomové předpověděli 9 z posledních 5 recesí.” Pokud se tedy obavy nepotrvdí, budete muset kupovat akcie dráž, než za kolik jste je prodali. Což není dobrá strategie. A i pokud se obavy potvrdí, bude pro vás extrémně složité najít správný okamžik, kdy nakoupit akcie zpět. Z historie se ukazuje, že většina investorů takový okamžik promešká a ve finále stejně koupí dráž, než za kolik prodávali.
Na akcie je třeba pohlížet jako na podíly ve firmách. Ty budou dlouhodobě růst a generovat stále větší zisky. Vy jako spolumajitel z toho budete dlouhodobě profitovat. Kdybyste si například v roce 2000 koupili 10 000 akcií Coca Coly, stálo by Vás to zhruba 5,2 Mil Kč a za první rok byste inkasovali dividendu 60 000 Kč. Pokud byste těchto 10 000 kusů akcií drželi dodnes, cena vaší investice by se několikrát významně zhoupla a to zejména v roce 2001 až 2002 kdy spadla o 23% a pak v roce 2008, kdy propadla o 35%. Pokud byste ale propady ustáli, měla by dnes vaše investice hodnotu 12,5 Mil Kč a za rok 2019 byste inkasovali dividendu 360 000 Kč. Vaším cílem by tedy mělo být nakoupit v produktivním věku co nejvíce akcií kvalitních firem, které vám pomohou generovat potřebnou rentu a ubránit se všem nutkáním, které vás budou po cestě svádět své firmy prodat.

JAKOU ZVOLIT STRATEGII?

Pokud jsme se dokázali odprostit od emocí, tak naše strategie je stále stejná. Mít rozdělené investice do 3 základních kyblíků, kde hlavním kritériem rozdělení je investiční horizont, tj. čas, kdy předpokládám spotřebu, respektive využití takto rozděleného majetku.

SVÉ INVESTICE ROZDĚLTE DO 3 KYBLÍKŮ

JEDNORÁZOVÉ PENÍZE DEJTE PRACOVAT POSTUPNĚ.

Pokud máte volné finanční prostředky, které uvažujete jednorázově investovat, domluvte se s Vaším finančním poradcem na strukturování této investice. Tedy rozdělení částky na několik tranší v čase. Pokud budete peníze investovat postupně například po třetinách během následujících 12 měsíců, můžete využít případné poklesy cen aktiv a zároveň snížit riziko, že budete kupovat stále dražší nástroje.

BUĎTE PŘIPRAVENI VYUŽÍT PŘÍLEŽITOSTI

Koronavirus je určité velké téma, které může významně hýbat trhy v příštích dnech, týdnech a měsících. Jak ale reagoval Warren Buffett, tou správnou otázkou je: “změnil se 10-letý nebo 20-letý výhled největších společností světa během posledních 24 nebo 48 hodin?” Pokud vlastníte portfolio akcií stabilních světových společností, neměly byste své firmy prodávat na základě dnešních titulků v novinách. Naopak – pokud vám situace na trzích dá možnost nakoupit více akcií levněji, pak to považujte za své štěstí.

Text byl připravený ve spolupráci s investičním profesionály: Viktorem Hostinským – spolumajitelem firmy VIKTOR HOSTINSKÝ INVESTMENT sro a Václavem Pechem – investičním analytikem společnosti Broker Trust

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.