Moneytree, s.r.o.

Novodobá Vánoční tradice: nadělit si pod stromeček dluhy

Češi si i letos, jako již tradičně, půjčují nejvíce před Vánoci. Každý druhý Čech si dle průzkumu půjčuje rizikově, a to nejčastěji přímo u prodejců zboží. Začátkem prosince roste   ve srovnání s průměrem celého roku počet úvěrů až o pětinu

Vánoční svátky by měly být časem klidu, míru a pohody. V dnešním socio kulturním pojetí jsou však spíše časem nákupního šílenství. Většina, i obvykle soudných jedinců, před Vánoci podlehne skupinovému šílenství, propracovanému marketingu a pod stromeček si nezřídka nadělí spolu s dárky i dluhy. Na vánoční dárky si letos dle průzkumů plánuje půjčit pouze 6 % z nich. Jak ovšem dále vyplývá z průzkumu agentury Kantar, provedeného pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů, realita je od původního plánu často odlišná. Ve skutečnosti si na vánoční dárky alespoň jednou půjčilo 17 % Čechů. Nejčastěji si půjčují rodiny s dětmi, které chtějí svým potomkům dopřát bohatého Ježíška.

JAK JSOU NA TOM ČESKÉ DOMÁCNOSTI SE ZADLUŽENOSTÍ?

Ekonomika vzkvétá, v současné době se těšíme snad nejnižší nezaměstnanosti, ale Češi se i přesto topí v dluzích. Nevěříte? V exekuci je v současnosti více než 863 tisíc lidí. A situace zhruba půl milionu z nich je takřka neřešitelná. Politici volají na poplach a situaci chtějí hasit novými zákony. A že už je načase. Alespoň jednu exekuci má necelá desetina obyvatel Česka nad 15 let a zhruba půl milionu lidí jich má dvě a více. Mapa exekucí, kterou sestavilo sdružení Otevřená společnost,odhalila skutečně alarmující fakta: 151 tisíc osob má na krku dokonce více než deset exekucí. A zadluženost českých domácností se dlouhodobě zvyšuje. Před dvaceti lety dlužil každý Čech průměrně deset tisíc korun, dnes už je toto číslo podstatně vyšší –  135 tisíc. Dluhy tuzemských domácností od února vzrostly o více než čtvrt bilionu korun na současných 1,6 bilionu. Nejčastěji si lidé půjčují na bydlení, zvyšuje se však i objem spotřebitelských úvěrů. K masovému předlužení lidí v bezvýchodné situaci  však nedošlo ani tak kvůli novým půjčkám. příčinou je vršení nových dluhů na dluhové dědictví z předchozích, kdy to v Čechách s dluhy vypadalo jako na divokém západě.

Před rokem 2016, než vešla v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru,umožňovala legislativa advokátům, insolvenčním právníkům i exekutorům slušně vydělat na odměnách z  drobných pohledávek. Od schválení novely se situace o něco zlepšila. A to především proto, že všem nebankovním subjektům zabývajícím se poskytováním úvěrů přibyla povinnost získat licenci od České národní banky. Díky tomuto opatření musela spousta spekulantů svůj byznys ukončit a přestat na lidech parazitovat. Dokazují to i čísla: před vstupem novely v platnost existovalo na trhu přibližně 55 tisíc poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří tuto činnost vykonávali pouze na základě živnostenského oprávnění. V současné době je toto číslo o poznání nižší –  licencí disponuje „pouze“ 85 společností.

FINANČNÍ GRAMOTNOST JAKO PREVENCE PROTI EXEKUCÍM

To, že v mezinárodním srovnání v exekucích vedeme, má své důvody. Většina Čechů nemá ve svých financích pořádek a neplánuje. Nevědí, co chtějí s penězi dělat za 5, za 10, 20 let. Když šetří, tak v krátkodobém horizontu. Většinou na dovolenou. Proč tomu tak je? Vyplývá to z historie – současnou generaci, která je v produktivním věku, nikdo ve škole neučil, jak zacházet s penězi, jak plánovat. Pokud člověk neplánuje v dlouhodobém horizontu, nemá tu správnou motivaci k dlouhodobému a především strategickému spoření. A to je zcela zásadní problém. Základním pravidlem pro přežití ve finanční džungli je totiž občas si něco odříct.

Od devadesátých let se však ve společnosti pěstuje úplně opačný návyk – nakupujte, utrácejte, máte právo si dopřát, máte právo mít se dobře. A to hned. A můžete. Stačí podepsat úvěr. Základem je veřejnost edukovat a nahradit nefunkční model bezhlavého zadlužování novým, ve kterém hraje prim selský rozum. Klíčovým faktorem je motivace. Pokud si kupříkladu stanovíte jasný cíl, že chcete za deset let vlastní bydlení a ujdete k tomuto cíli kus cesty, bude vám zatěžko léta drobného odříkání zmařit jedním přešlapem. Pokud máte realistický finanční plán, stačí se ho držet. A nejen že se nedostanete do dluhové pasti, ale navíc dosáhnete svých snů a cílů. Chce to “jenom” disciplínu a trochu odříkání. Pokud budete mít dostatečně silnou motivaci (vidinu vámi vytyčeného životního cíle), půjde vám snáze odolat všem lákadlům a na první pohled jednoduchým a rychlým řešením, jako je třeba půjčka na vánoční dárky.