Moneytree, s.r.o.

Nepodmíněný/pasivní příjem? Možností máte víc, než se může zdát

Ruce drží tři zlatá vejce a stopky. Vejce zastupují pasivní příjem, stopky čas, který potřebujete k jeho získání.

Nemusíte hnout prstem, přesto vám dorazí peníze samy od sebe na účet. Nesmysl? Pasivní příjem není žádná chiméra. Ve skutečnosti jsou peníze bez námahy realita velké řady lidí. A ve skutečnosti je taková realita překvapivě dostupná i dalším lidem. “Stačí” pro to něco udělat. Jak můžete získat pasivní příjem? Způsobů je víc. Od méně výdělečných a jistějších po ty riskantnější.

Chci pasivní příjem. Co teď?

Takové to, když vám přistanou na účtu peníze, pro které jste nemuseli hnout prstem. Už jenom představa je to krásná. A teď si představte, že opravdu existují způsoby, jak si pasivní příjem může vybudovat kdokoliv, kdo má alespoň nějaké finanční prostředky. “Alespoň” je tu na místě. Nepotřebujete do začátku milionový kapitál. Můžete začít s málem. Bude to trvat déle, ale beztak jste už slyšeli bajku o závodu želvy a zajíce – nakonec vyhraje želva. Jenom díky tomu, že zná cíl a vydrží až do konce.

Je vaším cílem získat pasivní příjem?

Jste kvůli němu ochotní sem tam zatnout zuby? Sem tam si odepřít pohodlí? A možná občas trochu zariskovat?

Prima. Pojďme si povědět, jak na to.

Cesta k pasivnímu příjmu nemusí být trnitá

Hodně lidí má pasivní příjem spjatý s multilevel marketingem. Nepodmíněný příjem si ve skutečnosti můžete vybudovat i jinak – způsoby, které vzbuzují méně vášní (alespoň obecně) a nemají tak špatnou pověst. A hlavně jistějšími způsoby. Protože víme, jak se to multilevelem má. Na špici mohou stát jen někteří.

Akcie jsou jiná liga. Tak jako u všech aktiv, tak také výnosy akcií v čase kolísají. Investiční zásady nicméně zůstávají neměnné. Kdo se jich drží, ten vydělá. Za vlastnický podíl ve firmě/firmách vám budou chodit na účet peníze.

Ale na akcie jakých firem by měl člověk vsadit?! Pokud vyhlížíte jistotu, pak jsou pro vás správnou volbou ESG fondy.

Další přímou investicí je nákup dluhopisů. Rozdíl mezi dluhopisem a akcií je v tom, že zatímco akcií si kupujete podíl ve firmě, dluhopisem pouze dáváte firmě k dispozici kapitál, který vám firma po čase vrátí i s úroky. Co se týká nákupu dluhopisů, hodí se dvakrát (možná i třikrát) měřit. Proklepnout si firmu tam i zpět. Dluhopisy totiž může vydávat prakticky kdekdo a ochrana věřitele v případě krachu firmy je téměř nijaká.

Byt, chata či garáž na výdělek

Možná už vás napadlo, že na ně dřív nebo později přijde řeč. Investiční nemovitosti platí za nejpopulárnější aktivum. Hodně lidí je považuje za jistotu jistot, něco, na čem se nedá prodělat. Chyba lávky. I investice do nemovitostí má svá rizika.

Pokud dlouho hledáte a nenacházíte vhodný investiční byt, můžete využít nemovitostní fondy. Nebo vsadit na něco méně “profláklého”. Kdo koupil přes nástupem koronavirové éry chatu nebo chalupu, ten si dnes mne ruce. Tahle příležitost už je pasé, protože zvýšený zájem o rekreační stavení vyhnal jejich ceny vysoko všude. Věděli jste ale, že hypotékou můžete splácet například garáž nebo parkovací stání, jejichž cena zvlášť ve velkých městech také rok od roku roste?

Vedle nemovitostí vám může zisk plynout také z věcí movitých. Jistého Libora z Ostravy kdysi napadlo přestavět zachovalou dodávku na obytný vůz. Pokud zrovna nebyl na cestách on sám, dodávku alespoň pronajímal. Po dvou letech s překvapením zjistil, že si dodávka zvládla vydělat nejen na přestavbu, ale sama sebe už o něco málo přeplatila. Mirek z Plzně zase kdysi navrhl majiteli půjčovny lyží, kde si sám lyže roky půjčoval, aby spolu s lyžemi začal nabízet také rakve. Sám si totiž rakev na střechu půjčoval s kamarádem, jenže jim jednu zimu vyšla dovolená na stejný termín. Majitel půjčovny nápadu nadvakrát nevěřil, Mirek tedy nakoupil pár prvních rakví sám za své peníze. Zájem nakonec překvapil i samotného Mirka, autora nápadu.

Rozesmál vás příběh s rakvemi? Budí úsměv, o tom žádná. Faktem ovšem je, že Mirkův nápad do značné míry vystihuje náležitosti další cesty pro vybudování pasivního příjmu, a sice investice do start-upu. Tedy v nějakém smyslu převratné myšlenky, která mění zaběhlý řád věcí. Když se start-up povede, je z něj pasivní příjem jak víno. A když ne, je z toho spíš džus.

Start-upů, které se nepovedou, je nejspíš podstatně víc než těch, které vydláždí svým investorům chodník zlatem. Proto investujte pouze do těch, kterým bezmezně věříte. Nebo investujte objem peněz, o který si můžete dovolit přijít.

Alternativa je v módě

Mezi kovy je stálicí zlato. Má jistou fascinující vlastnost. Kdykoliv přijde hospodářský karambol, vystřelí nahoru. (Právě proto je nesmysl kupovat ho třeba právě teď.) Platí za jakousi jistotu a o svůj status nejspíš jen tak nepřijde. Spíš než jako zdroj pasivního příjmu ovšem funguje jako ochrana proti inflaci. Pro tyto účely najdete v dnešním světě neomezených možností jiné favority – můžete si pořídit třeba lithium nebo palladium. Ty mají pro své unikátní vlastnosti jistý potenciál. Rozhodně ale nejde o žádný zaručený recept.

Snad nikomu neunikla novodobá zlatá horečka, která zachvátila svět v souvislosti s historickými vzestupy bitcoinu a dalších kryptoměn. Také kryptoměny jsou v určitém smyslu jistota – není u nich jisté vůbec nic. U budování svého pasivního příjmu se proto držte stejných pravidel jako u investování do start-upů.

Sečteno a podtrženo, pro budování pasivního příjmu platí stejné zásady jako pro “běžné” investování + trochu větší důraz na to, aby z vašeho snažení časem reálně plynuly pravidelné výnosy.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv oblast, zapamatujte si dobře následující:

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.