Moneytree, s.r.o.

STAVEBKO A PENZIJKO – získejte od státu přes 8 000,- Kč

Chcete zhodnocovat své úspory, a ještě za to dostat od státu zaplaceno? Využít můžete především stavební spoření a doplňkové penzijní spoření, která jsou žádaná mimo jiné právě díky zajímavým státním příspěvkům. Abyste mohli státní podporu čerpat ještě za letošní rok, je nejvyšší čas spoření uzavřít. Některé stavební spořitelny navíc momentálně nabízejí zajímavé akce, které dělají stavební spoření ještě výhodnějším. Podívejte se, jak oba produkty využít na maximum.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ – PŘÍSPĚVEK AŽ 2 000 KČ ZA ROK

 

Stavební spoření se za víc jak 25 let existence na českém trhu stalo jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak Češi zhodnocují své úspory. Vděčí za to své bezpečnosti, jednoduchosti a také garantované státní podpoře. Podmínkou pro získání státní podpory je spořit minimálně šest let a naspořené peníze během této doby nevybírat.

Částku, kterou pošlete v průběhu roku na účet stavebního spoření, stát navýší o deset procent, maximálně o 2 000 korun. Abyste tedy dosáhli na nejvyšší možnou státní podporu, je v průběhu roku třeba poslat na účet 20 000 korun – vychází to na 1 667 korun měsíčně.

Peníze můžete na svůj účet vkládat po menších částkách nebo i jednou za rok najednou. Z pohledu finanční matematiky (výhodnosti) se druhá varianta v současné době jeví jako nejpraktičtější. Na trhu jsou dnes totiž k dispozici jiné produkty, například spořicí účty, termínované vklady nebo konzervativní podílové fondy, kde se peníze mohou v průběhu roku zhodnotit více než na stavebním spoření, kam pak stačí v prosinci převést 20 000 korun. V takovém případě si ale musíte ohlídat, aby byly peníze na účet připsány skutečně nejpozději do 31. prosince, abyste se za daný rok nepřipravili o státní podporu. Proto raději se sjednáním smlouvy nečekejte na poslední chvíli a prosincový sváteční chaos.

V posledním čtvrtletí stavební spořitelny tradičně bojují o nové klienty, které lákají různými zvýhodněnými akcemi. Zvažujete-li sjednání „stavebka“, asi nenajdete vhodnější dobu. Během akcí můžete ušetřit například poplatek za sjednání smlouvy (může dosahovat tisícikorunových částek) i získat výhodnější úročení vložených peněz, často pak především u smluv pro mladší střadatele.

Důležitou informací pro rodiče je, že stavební spoření mohou uzavřít i pro své děti a díky nedávné právní úpravě už mohou se smlouvou nakládat výrazně jednodušeji než v minulosti. Státní podporu až 2 000 korun tak můžete čerpat za smlouvu pro každého člena vaší rodiny.

 

 

DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ – PŘÍSPĚVĚK AŽ 2 760 KČ, DAŇOVÁ ÚLEVA AŽ 3 600 KČ ZA ROK

Stát přispívá také těm, kteří si spoří na stáří prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. To u nás nabízí desítka penzijních společností a nabídka je skutečně pestrá. Stát vám k vašemu „penzijku“ ročně přidá až 2 760 korun. Na takovou částku se dostanete, když budete na své penzijní spoření posílat alespoň 1 000 korun měsíčně. Stát přispívá ale i při nižších úložkách – minimální částka je 300 korun za měsíc. V takovém případě vám stát přilepší 90 korunami za každý měsíc. O výplatu naspořených peněz je možné bez vracení státních příspěvků žádat už v 60 letech. Pokud byste chtěli vybrat peníze dřív, musíte státní příspěvek vrátit.

Tím ale výhody doplňkového penzijního spoření nekončí. Využít můžete i daňové úlevy. Od daňového základu si můžete díky „penzijku“ ročně odečíst až 24 000 korun a na daních tak reálně ušetřit až 3 600 korun. Od základu daně se odečítají peníze, které naspoříte za rok nad 12 000 korun, na maximální daňový odpočet tedy dosáhnete, když za rok naspoříte 36 000 korun.

Abyste s „penzijkem“ dosáhli na maximální výhody na státním příspěvku a daňovém odpočtu, je vhodné měsíčně spořit 3 000 korun.

Až 50 000 korun ročně vám na doplňkové penzijní spoření může poslat také váš zaměstnavatel, aniž by tyto peníze podléhaly sociálním a zdravotním odvodům. Jen pamatujte na to, že na tyto benefity od zaměstnavatele se nevztahuje státní příspěvek.

Doplňkové penzijní spoření je možné založit také pro děti. Už za pár stokorun jim se státním přispěním můžete začít vytvářet slušný finanční polštář na stáří.

Nabídka doplňkového penzijního spoření je opravdu pestrá a můžete vybírat z mnoha různých strategií – od těch bezpečnějších konzervativních, které nesou nízké riziko i o něco nižší výnos, až po dynamické strategie, které při vyšší míře rizika nabízejí také podstatně zajímavější výnosy. Do hry v tuto chvíli přichází také časový horizont, jak dlouho plánujete . Platí, že na čím delší dobu smlouvu uzavřete, tím odvážnější strategii můžete zvolit, protože dlouhodobý časový horizont investice zpravidla vyváží její možné krátkodobé propady.