Moneytree, s.r.o.

Předmanželská smlouva: Pojistka proti milostným i životním haváriím

Chystáte svatbu? A slyšeli jste o předmanželské smlouvě? Pokud ji striktně odmítáte, protože vaše láska je přece věčná a nechcete si kazit romantiku, o důvod víc, abyste si přečetli tento článek. Až totiž vyprchá chemický koktejl zamilovanosti, možná i vy (bohužel) zjistíte, že nejčastější důvod rodinných rozepří a kolapsů jsou hned po nevěře finance.

V dobrém i ve zlém, ale vždycky černé na bílém

Smyslem předmanželské smlouvy je předem a přesně stanovit, co si ponecháte vy a co partner v případě, že dojde k rozvodu nebo insolvenčnímu řízení (rozuměj: exekuci, kterou mohou mít na svědomí dluhy partnera klidně z období před svatbou, o kterých navíc nemusíte mít ani tušení).

Jo, jo, o nabídku nějaké té půjčky dnes skoro nejde nezavadit…

Kromě toho se to děje příliš často na to, abyste mohli možnost zadlužení partnera před svatbou klidně pustit z hlavy. Ani on sám totiž nemusí vědět, že mu někde dlouhá léta bobtná dluh, třeba za dávnou jízdu načerno…

Majetkové vztahy lze samozřejmě právně upravit i během manželství. Chyba lávky ovšem je, že smlouva neplatí zpětně, tzn. nevztahuje se na dobu před uzavřením sňatku.

Právě tehdy se ale v účtech vašeho partnera mohly dít věci, o nichž nevíte, a které po mnoha letech mohou zkazit život i vám. A vašim dětem. Pokud jste si tedy předem nezajistili, aby v manželství bylo v tomto ohledu vše právně správně.

Následující tři příběhy slouží jako varování. Jména aktérů jsme samozřejmě změnili.

Krach podnikání

Nadšenec do pobytů v přírodě a pod širým nebem Martin si půjčil na úvěr, aby založil firmu na výrobu profi outdoorového oblečení. Asi půl roku po svatbě se mu přestalo dařit, rozešel se ve zlém se společníkem a jeho podnikání spělo ke krachu.

Přiznat si prohru je pro většinu chlapů jedna z nejtěžších věcí. Martin pevně (a slepě) věřil, že se věci obrátí k lepšímu. Vyhazoval složenky, takže manželka nic netušila. Nakonec došlo k exekuci a zabavení jejich rozestavěného domu i s pozemkem v podhůří Lužických hor. Přestože vina byla na Martinově straně (strkal hlavu do písku příliš dlouho), na splácení dluhů se podílí i jeho manželka Dominika.

Sny o životě v přírodě se ale roztříštily a manželé nyní žijí s dítětem v levném podnájmu na okraji menšího severočeského města. A snaží se o oddlužení…

Ano, tihle dva to zvládli a zůstali spolu. Otázka za 17,4 milionu korun: Být v kůži Dominiky, zvládli byste to i vy?

Hráč, který neměl štěstí

Igor byl ten typ, který ženy fascinuje: živelný, svéhlavý, společenský, zábavný. Soužití s ním byla výzva. Tereza se zamilovala na první pohled. Vzali se po pár měsících známosti, dítě už bylo na cestě.

Tereza věděla, že Igor má sklon ke hráčství, ale nevadilo jí to. Co ale netušila: než se poznali, Igor naházel přes milion a půl do „výherních“ automatů – na dluh. To je přesně ta věc, kterou obvykle na prvním rande neřeknete. Ani na druhém, třetím…

Igor se nakonec dokázal ze závislosti vyléčit, jeho dluh to ale nesmazalo. Když jednoho krásného rána dorazili exekutoři, vzali si vše, co šlo odnést, a původně Terezin byt poslali do dražby(!). Tereza tak draze zaplatila za jednu iluzi a plány, že jejich dcerka bude třeba jednou studovat v Anglii, se rozplynuly jako pára nad hrncem.

Následoval rozvod a úděl matky samoživitelky. Co je s Igorem, nikdo neví. A asi se nikdy nedozví.

Sestra

Manželství Romana a Lídy trvalo jen pět let. Nutno říct, že než se vzali, byli spolu dlouhých 12 roků. Pan podnikatel vydělával krásné peníze a Lída si na malém městě otevřela kosmetický salon. Peníze vlastně nepotřebovala, šlo spíš o příležitost potkávat se s místními ženami a poklábosit.

Ten kousek do salonu jezdila každý rok novým autem. Některé roky i kabrioletem.

Když pak Roman v 52 letech nešťastně zahynul při raftingu s kamarády v Rakousku, byla to pro Lídu životní tragédie. Děti neměli, zůstala sama. A co horšího: i bez prostředků.

Zjistilo se totiž, že Roman odkázal veškerý majetek, jehož nabytí spadalo do doby před uzavřením manželství, své sestře. Ve svých deseti letech totiž zavinil domácí nehodu, po které jeho sestra částečně ochrnula a zůstala na vozíku. S tímto srdceryvným příběhem se své ženě bohužel nesvěřil. A s tím, co stojí v závěti, taky ne.

To gesto byla kompenzace něčeho, co už stejně nejde vrátit. A Lída se musela v padesáti letech zničehonic velmi uskromnit…

Recept na manželství: důvěra a jasné počty

Jak tedy na společné finance, chystáte-li se stvrdit svou lásku před světem – a před úřady? Tady je pár praktických tipů pro jasné a zdravé finance v jakémkoli vztahu a v manželství zvlášť:

A nakonec to nejdůležitější: nezapomeňte podepsat TU smlouvu. Vy už víte kterou.

P.S.: Ještě jeden užitečný tip. Aby byla předmanželská smlouva závazná i pro třetí strany (čímž myslíme třeba banky), nechte ji po svatbě notářem zveřejnit v Seznamu smluv o manželském majetkovém režimu.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.