Moneytree, s.r.o.

Nejlepší recept na work-life balance? Staňte se rentiérem!

Peníze se – ať chceme nebo ne – týkají nás všech, jsou nedílnou součástí našich životů. Pracujeme, abychom je vydělali, žijeme, abychom si je užívali. Na stránkách Klif magazínu se pokusíme dobrat k tomu, jak vyřešit, aby peníze nekontrolovaly nás, ale my je. Prostě abychom měli ve financích klid.

Nad ranní kávou se v klidu zamyslíte, jak se svým dnem naložíte. Máte náladu jet na výlet, číst si knížku, nebo pomalu rozjíždět svůj byznys v oboru, který vás baví a naplňuje? Můžete si to dopřát, jste totiž finančně nezávislí. Jste pánem svého času i života.

Že nemáte bohatou tetičku v Americe, nečekáte dědictví a výhodný sňatek jste už prošvihli? Nevadí. K finanční nezávislosti neboli k pobírání renty se můžete dopracovat i sami!

Co je to finanční nezávislost?

Finanční nezávislost je stav, kdy vám každý měsíc přijde na účet dost peněz na to, abyste zaplatili své měsíční výdaje a přitom nemuseli chodit do práce ani pobírat důchod. Jedná se o tzv. pasivní příjem, který vám generuje majetek nashromážděný během života. Jde o peníze, které na účet chodí NAVÍC – nad rámec výplaty (z práce, která vás baví, protože ji děláte dobrovolně) nebo důchodu, který v tu chvíli není klíčovým pro vaše přežití (doslova), ale spíše jen kapesným.

Chcete takového stavu dosáhnout? Chcete být finančně nezávislí? Stačí k tomu jediné: přemýšlet o svých financích chytře. Vyplatí se to.

Neřešit, jestli vyjdete s důchodem, nebo zůstanete dětem na krku

Důchod řešit nebudete. Almužnu od státu totiž nebudete potřebovat. Nebudete počítat každou korunu, nebudete muset živořit. Současná vláda hrdě hlásá, že zvedne důchody o tisícovku. Ano, je to úspěch, ale když si uvědomíme, jaký rozdíl (někdy až existenční) zmíněná tisícovka pro mnoho českých důchodců představuje, je to spíš smutné. Otázkou je: Chcete být i vy českým důchodcem, který je šťastný za tisícovku navíc, protože si díky ní může v sámošce koupit dražší jogurt?

Nebuďte závislí na státu, zaměstnavateli, nebo na stará kolena na svých dětech či vnoučatech. Jak na to? Je potřeba si stanovit cíl a vytyčit cestu, po které ke kýženému cíli dojdete.

To chci! Ale jak na to?

Krokem číslo jedna je stanovit si, kolik chcete, aby vám coby rentiérovi přišlo měsíčně na účet, a kolik let chcete tuto rentu čerpat. A pak si to samozřejmě srovnat s tím, co je reálné vzhledem k vaší současné finanční situaci. Vaše budoucnost není ve hvězdách, ale ve vašich rukou.

Jak by to mohlo vypadat v praxi?

Vezměme si například Karla. Karel má důchod na dohled. Od státu dostane 11.500 Kč. Na penzijním pojištění má naspořeno 500.000 Kč, vedle toho má úspory ve výši 300.000 Kč. Banka ho nutí, aby dal peníze na spořicí účet. Karel si spočítal, že si tím k důchodu přilepší o 7.300 Kč měsíčně. Jenže za deset let nebude mít nic. Vyšlo mu, že k důchodu potřebuje nutně jen 3.500 Kč měsíčně. Úspory si přece nenechám zničit inflací, řekl si Karel a rozhodl se, že je pošle makat.

Tím, že Karel neposlechl banku, mohou jeho peníze dál vydělávat, a to přesto, že už z nich začal čerpat. Když odloží svých 300.000 Kč a k tomu bude stále dál odkládat 1.500 Kč měsíčně, tak mu to za 10 let při úročení 5 % vydělá dalších 772.000 Kč. Své peníze tak bude moct čerpat dvakrát tak dlouho.

Vidíte? Je to trocha matematiky, ale počítat se vyplatí. Zvlášť pokud se nechcete do konce života stresovat, zda s financemi vyjdete.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.