Moneytree, s.r.o.

David proti Goliáši aneb co se událo na Wall Street?

Loňský rok přinesl z ekonomického hlediska nemálo novinek. A ani v tom letošním se nenudíme. Svět zachvátila novodobá zlatá horečka a velikáni z Wall Street si foukají rány poté, co na ně zaútočila (úspěšně) zaútočila armáda drobných investorů z Redditu. Co přesně se v Americe odehrálo?

Na Wall Street se v prvních týdnech letošního roku udály zvláštní věci. Nejdříve se trhy zděsily poté, co příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. Ještě výš vystoupala bitcoinová horečka, kdy nejznámější kryptoměna pokořila dlouholetou hranici 20.000 USD za 1 minci. Dnes, kdy píšeme tento článek, se cena pohybuje na neskutečných 48.226 USD. Pokud byste si chtěli koupit bitcoin v září 2020, dali byste za něj „pouhých“ 10.000 USD. A aby toho nebylo málo, na konci ledna se přes aplikaci Reddit urval „ze řetězu“ obrovský počet retailových investorů, kteří zaútočili na velké Wall Street hráče. Konkrétně vybrané hedge fondy. Hedge fondy totiž spekulovaly na sníženou cenu prodejce videoher GameStop. A chytily se při tom do vlastní pasti.

Kdo stojí za kauzou Reddit?

Drobní akcionáři, konkrétně komunita WSB (Wall Street Bets z Reddit aplikace), si došlápli na mocné hedge fondy a porazili je ve spekulacích. V září roku 2020 se totiž k amatérskému investičnímu analytikovi Keithovi přidal i uživatel s přezdívkou airdoon. Ten si všiml, že akcie Gameshort patří k nejvíce shortovaným akciím na trhu. A co více – shortováno bylo víc akcií, než kolik jich ve skutečnosti bylo. Fondy totiž sázely na to, že akcie GameStopu půjdou dolů.

Drobní – a nutno dodat, že velmi disciplinovaní – investoři přes aplikaci Robinhood drželi akcie v takzvaných „diamantových rukou“ a dále s nimi neobchodovali. Zajímavé na tom je, že se vesměs jednalo o investory z řad Mileniálů a generace, kteří své znalosti získali samostudiem. Způsob, jakým se domluvili, našli díru na trhu a dokázali držet při sobě, je úctyhodný. Strategií „jeden za všechny“ položili hedge fondy na lopatky.

Pomsta. Ale za co?

Dá se říct, že šlo o jakousi odplatu za rok 2008. Tenkrát šly hedge fondy do ohromného rizika, když investovaly do sekuritizovaných CDO nástrojů. A místo toho, aby za špatné obchody zaplatily, tak si přes zákonodárce prosadily státní intervence. Pomyslné kladivo tehdy dopadlo na samotné dlužníky, majitele maloobchodů, kteří si půjčky s vidinou ekonomického růstu brali. Risk nevyšel, a i přes masívní státní intervence hedge fondy odepsaly 1/5 jmění . „Dnešní dvacátníci si vybavují, jak se dívali, když v důsledku toho jejich rodiče přichází o byznys, zaměstnání a domovy. A nechápali, proč ti, kdo zariskovali, dostali záchranná lana, ale jejich rodičům nikdo nepomohl,“ vysvětloval v televizi CNBC spekulativní obchodník Chamath Palihapitiya. „Není spravedlivé, že velcí hráči typu hedgeové fondy mají povoleno předstírat, že se na trhu chovají neutrálně, tedy že se například nepouští do velkých rizik a vyvažují dlouhé a krátké pozice. K drobným investorům to není fér. Když ve fondu vznikne stomiliardová díra, což se přesně stalo v roce 2008, stát mu pomůže. Ale stát jsme my všichni,“ zdůrazňuje podnikatel.

Faktem je, že krachujícím a léty budovaným drobným podnikům nepomohl nikdo.

Odborníci na celé iniciativě oceňují především to, že celé dění diskuse odehrává veřejně. Což je zcela obrácený styl jednání, který preferují manažeři z Wall Street.

A jak to bylo původně?

Zmiňovaná skupina drobných investorů se připojila k původní výzvě Keitha Gilla, 44 letého otce od rodiny. Ten od loňského léta, konkrétně od srpna, vysvětloval na YouTube svým divákům, že investice do tohoto typu retailového řetězce s videohrami stále má budoucnost. Své důvody podložil zajímavým vstupem z fundamentální analýzy, kde zdůvodnil, proč je výhodné do typu tohoto retailového řetězce investovat, třebaže GameStop musel zavřít trvale stovky svých prodejen. Svou analýzu opřel o fakt, že GameStop se dohodnul s Microsoftem na přesunu do online prostředí. Dále pak sázel na to, že obě světoznámé herní konzole potvrdily, že nadále budou ve svých konzolích podporovat blue ray mechaniku. V neposlední řadě do firmy nastoupil podnikatel Ryan Cohen a nastínil plány, jak chce z GameStopu udělat konkurenta internetového giganta Amazon.

Jak pravil možný kandidát na kalifornského guvernéra: „To, co vidíme, je důležitý vzdor vůči establishmentu. Lidé zevrubně analyzují situaci společností a mnoho z nich se vyrovná profesionálním analytikům. Nebo je dokonce předčí.“ Rozlišit profesionální analýzu z Wall Street a laickou analýzu z WallStreetBets je podle něj velice složité. A i v případech, kdy drobní investoři dojdou k jiným závěrům než profesionálové, mohou mít pravdu. Jak ostatně dokazuje případ Keitha Gilla.

Chcete lépe rozumět trhům?
Doražte na nas další webinář.
Chci vědět víc o webináři

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.