Moneytree, s.r.o.

Zdravý rozpočet: co byste měli vědět, proč ho mít a jak ho získat

zdravý rozpočet

Co si máte pod pojmem zdravý rozpočet představit? Nejde jen o balanc mezi stavy bezhlavého utrácení a úzkostného škudlení. Zdravý rozpočet je cesta, jak si můžete dopřát dostatek více či méně materiálních radostí, a přitom se zajistit na budoucnost a nečekané situace. Zkrátka způsob, jak s penězi nakládat rozumně.

Proč zdravý rozpočet

Pravdou je, že člověka nic moc nenutí rozvážně hospodařit, pokud může pracovat a zvládá “nějak vyjít”. Co na tom, že částka na účtu je ke konci každého měsíce povážlivě nízko. Naštěstí během pár dnů opět vyskočí na uspokojivější čísla. A jedeme dál. Těmi pár dny do výplaty se člověk vždycky nějak prokouše….

Problém je, že tímto způsobem se už nemálo lidí “prokousalo” do stavu, kdy se jednoho dne ohlédli a zjistili, že po několika letech usilovného vydělávání nemají nic. Vůbec nic.

Žádný majetek, žádné splněné cíle. Ani žádné rezervy.

Když si to člověk uvědomí jen tak sám od sebe, jde o nepříjemné zjištění. Když ho k takovému prozření dovedou nenadálé změny – jako třeba ztráta zaměstnání, nečekané události v rodině nebo třeba zdravotní komplikace – bolí to. Existenční problémy nejsou nic příjemného.

Protože ne všechno chodí v životě podle plánu, je rozumné nechávat si otevřená nějaká zadní vrátka. Zdravý rozpočet je nejrozumnější – a především nejjistější – cesta, jak si je zařídit.

Zdravý rozpočet pro začátečníky i mírně pokročilé

Propracovanější verzi rozpočtu se říká finanční plán. Pokud se financemi nezabýváte dnes a denně, bez pomoci ho nejspíš správně nesestavíte. Nástřel zdravého rozpočtu – jakousi demo verzi finančního plánu – si však hravě poskládáte sami.

Nejprve zjistěte, kolik přesně peněz do vaší domácnosti za měsíc přiteče. Nepočítá se sem jen výplata, případně příjmy z živnosti. Někomu přispívají na živobytí rodiče, někomu partner, někdo pobírá sirotčí důchod nebo další příspěvky…

Hotovo? Výborně.

Následně zjistěte, kolik peněz vám z domácnosti každý měsíc odteče. Ať už na nájem nebo hypotéku, výdaje za jídlo, drogerii, jízdné… však víte.

Výsledky porovnejte s tímto přehledem. Na grafice se  dozvíte, zda je váš rozpočet – s ohledem na vaši situaci a věk – v základních oblastech v normě. Nebo zda potřebuje lehce upravit. Nebo od základu překopat.

Mít zdravý rozpočet versus dodržovat zdravý rozpočet

A co dál?

Sestavit si zdravý rozpočet není tak složité, jako rozpočet opravdu dodržovat. Výše už jsme si vysvětlili, že máte nespočet dobrých důvodů o dodržování zdravého rozpočtu usilovat. Při troše dobré vůle je možné všechno.

Ze začátku – a vlastně i kdykoliv později – si můžete na pomoc vzít velkého pomocníka v podobě aplikace na sledování každodenních výdajů. S čistým svědomím můžete doporučit Wallet od BudgetBakers, která vzešla z českých hlav a do dnešního dne si ji po celém světě stáhlo víc než 3,5 milionu lidí. Žádná kalkulačka, žádné tabulky, žádný Excel. Tuhle práci udělá za vás. S aplikací rychle zjistíte…

… kde nejčastěji krvácí vaše peněženka

Pokud jste si rozpočet nikdy dřív nehlídali, není pro nás nijak složité odhadnout kritická místa ve vašem rozpočtu. Nejspíš utrácíte zbytečné peníze za jídlo, energie, internet nebo paušál na telefon, případně máte špatně nastavené pojištění.

Jak to můžeme vědět?

Vyjmenovali jsme typické Achillovy paty rozpočtu spousty obyvatel České republiky. Naštěstí, jak už to tak ale bývá, i zde se nabízí vcelku jednoduchá řešení složitých problémů.

Jaká?

Jídlo

Věděli jste, že na stravu padne průměrně 20 % našich příjmů? Není to málo, že?

Na potravinách však můžete výrazně ušetřit, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad:

Energie

Najděte si dodavatele energií, který vám minimálně jednou za 2 roky sestaví novou nabídku. V bytě můžete průměrně ušetřit až 1500 korun za elektřinu a plyn měsíčně. V domě dokonce i jednou tolik.

Opět vám můžeme s čistým svědomím dát konkrétní tip, a sice společnost Optimal Energy.

Internet, TV, mobil

Zde se nabízí dvě ideální varianty. Velmi výhodné podmínky mají často zaměstnanci korporátů a velkých, někdy i středních firem. Ty někdy umožňují rodinným příslušníkům svých zaměstnanců užívat stejné výhodné tarify. Pokud se vám tato možnost nabízí, rozhodně ji zvažte. Podmínky bývají pro obyčejné smrtelníky nedosažitelné.

Druhá možnost je uzavřít s operátorem jednotnou smlouvu pro všechny členy rodiny. Měli byste dosáhnout na neomezená mobilní data i vysokorychlostní internet. A zároveň mít jistotu, že nepřeplácíte.

Pojištění

Statistika mluví jasně. Oknem průměrné české domácnosti vyletí průměrně 1500 korun měsíčně – za předražené pojistky. Dost často jsme také podpojištění, smlouva nekryje správná rizika, případně více smluv kryje jedno a to samé.

Ať tak nebo tak, pro pojištěnce jsou všechny případy krajně nevýhodné.

Chcete mít představu, jak by mělo vypadat vaše ideální životní pojištění? Získáte ji zde.

Poučení na závěr

Nejspíš vás to už “po cestě” trklo. Zdánlivě nepatrné přeplatky vás ve výsledky obírají o těžké peníze. V průběhu všech týdnů, měsíců, let… kdy nad svými financemi nepřemýšlíte tak, jak byste měli, se připravujete o obrovské částky.

Stačilo?

Rádi vám s tím pomůžeme.

Užívejte vlastní peníze pro sebe, ne pro ostatní.

CHCI VĚDĚT VÍC

 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.