Moneytree, s.r.o.

INVESTIČNÍ OKÉNKO – CHOVÁNÍ TRHŮ ŘÍJEN AŽ PROSINEC 2021

Přinášíme vám stručné ohlédnutí za chováním kapitálových trhů za období říjen až prosinec 2021

PROSINEC 2021

Hlavní události:

·       méně nebezpečný omikron

·       USA: meziroční inflace +6,8%

Chování investičních trhů – prosinec 2021, zdroj Jan Šimek, SAB servis.

Závěr roku 2021 přinesl na trhy pozitivní zprávy a po předchozích listopadových propadech akcie výrazně zpevnily. Navíc některé akciové indexy opět překonaly svá historická maxima. Vyjímkou byly ruské akcie, které ztrácely na hodnotě, přestože cena ropy vzrostla o +10,2%. Důvodem je nejistota ohledně možného ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Cena zlata vzrostla a zakončila rok na hodnotě 1829,2 USD/oz.

              Velmi pozitivně investoři reagovali na nová očekávání ohledně nové mutace koronaviru zvané Omicron. Po prvotní panice se začíná ukazovat, že Omicron je sice nakažlivější než zatím rozšířenější Delta, většinou má však daleko mírnější průběh. Kombinace vysoké nakažlivosti a mírného průběhu by mohla podle odborníků vést k rychlému promoření populace, což by paradoxně mohlo mít pro lidstvo pozitivní důsledky v podobě zvýšení kolektivní oddolnosti. Navíc, oproti původním předpokladům, vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dle studií vykazují účinnou ochranu proti nově se šířící variantě Omicron po třetí dávce očkování.

              Inflace v USA zveřejněná v prosinci vzrostla meziročně ve spotřebitelských cenách o +6,8%. Americká centrální banka FED na to reagovala oznámením, že urychlí utahování měnové politiky. Ale nechce tak učinit okamžitě, aby se firmy a investoři mohli připravit a sami upravit svá inflační očekávání. Proto FED dopředu zveřejnil, že nákupy aktiv zřejmě ukončí do konce 1Q  letošního roku. Následně FED počítá s trojím zvyšováním úrokové sazby v průběho roku 2022. Velmi důležitě však je, že americká centrální banka již nepovažuje inflaci za přechodnou a je připravená proti ní bojovat. Prudký růst cenové hladiny pro ekonomiku totiž představuje závažný problém.

              Opačným směrem se vydala čínská centrální banka, která naopak uvolňuje vlastní měnovou politiku. Důvodem může být i tlak, pod kterým se ocitla kvůli praktickému defaultu obrovské čínské developerské společnosti Evergrade. Její pád by mohl rozkolísat čínský finanční systém a centrální banka tomu chce i tímto zásahem čelit.

              Těsně před vánočními svátky zvýšila úroky ČNB, která se na svém zasedání nečekaně rozhodla navýšit dvoutýdenní repo sazbu o 1 procentní bod na 3,75%! To povede k růstu nákladových úroků, které prodraží firmám úvěrové financování a domácnostem v budoucnosti navýší splátky hypotečních úvěrů. Firmy s nízkou marží a vysokým dluhem, stejně jako domácnosti s nízkým volným cash flow a velkým úvěrem, se ocitnou pod tlakem a rok 2022 tak může být pro řadu firem a lidí velmi náročný.

LISTOPAD 2021

Hlavní události:

·         USA: Jerom Powell novým guvernérem FEDu

·         nová mutace koronaviru omikron

Chování trhů Listopad 2021 – zdroj Jan Šimek, SAB.

            Akciové trhy v listopadu převážně ztrácely, ruský akciový index odepsal dokonce více než desetinu své hodnoty. Tak vysoké ztráty byly taženy velkým propadem cen zemního plynu a ropy, které zasáhly všechny velké exportéry těchto komodit. Kromě Ruska například také Saudskou Arábii, jejíž akciový index odepsal -8,1%. Akcie na vyspělých trzích v souhrnu ztrácely vlivem vysoké inflace a pokračování pandemie COVID-19.

            Americký prezident Joe Biden vybral nového guvernéra americké centrální banky FED. Stal se jím Jerom Powell, kterého prezident Biden upřednostnil před Laelou Brainardovou. Nově zvolený guvernér je příznivcem utahování měnové politiky na rozdíl od jeho protikandidátky. Powell při svém jmenování prohlásil, že centrální banka použije všechny nástroje k tomu, aby zabránila vysoké inflaci. Ta aktuálně v USA dosahuje výše 4,1%. Poslední listopadový den pak nový guvernér při slyšení před senátní komisí pro finance poprvé a jasně formuloval, že inflace není dočasná. Dá se tedy očekávat, že FED začne uplatňovat monetární restrikce a tím porostou náklady na kapitál. Akciový trh reagoval poklesem, protože možný růst úrokových sazeb je vždy (minimálně krátkodobě) špatnou zprávou pro akcie.

            Další nejistotu na trhy vnáší pokračování pandemie COVID-19. Ta se v některých zemích naprosto vymkla kontrole a tvrdě zasahuje jejich obyvatelstvo a ekonomiku. Negativním příkladem jsou Rusko a Ukrajina. Navíc v průběhu listopadu byla zaznamenána nová mutace viru, která dostala pojmenování omikron. Nebezpečnost této varianty ještě není přesně známa, nicméně podle představitelů farmaceutických firem představují vakcíny alespoň základní stupeň ochrany. Farmaceutická firma Moderna pracuje na modifikaci vakcíny, která by byla účinější vůči této nové variantě trhu.

            Závěr letošního roku a výhled směrem do roku dalšího není pro akciové trhy optimistický. Svět nadále bojuje s pandemií COVID-19, trápí jej vysoká infalce a narušené dodavatelsko-odběratelské vztahy. Do toho roste napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Západ spolu s Ukrajinou varuje Rusko před invazí, na kterou se možná východní soused připravuje. Jedinou dobrou makroekonomickou zprávou z posledních týdnů je pokles cen energetických komodit, který prve výrazně zdražil jak výrobu tak přepravu zboží a podílel se na růstu inflace.

ŘÍJEN 2021

Hlavní události:

·         pokles cen zemního plynu a elektrické energie

·         ECB bude pokračovat v kvantitativním uvolňování

 

Chování trhů – Říjen 2021, zdroj SAB SERVIS

V říjnu se americké a evropské akciové trhy vrátily do růstového trendu a odmazaly předchozí ztráty. Přesto je na trzích stále patrná velká nervozita, která vychází z nejistoty ohledně dalšího vývoje pandemie COVID-19, inflace a narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. To ve spojení s vysokými cenami aktiv a energií představuje nebezpečí pro obrat trendu a nástup medvědího trhu.

Ceny zemního plynu a elektrické energie po dosažení svých dlouhodobých maxim začaly v říjnu klesat. Pouze cena ropy dále rostla a nakonec zpevnila o +7,5%. Ceny energií jsou pro mnoho firem a domácností kritické právě nyní před začátkem topné sezóny na severní polokouli. Vysoké náklady za energie by měli vliv na hospodářský růst severně položených zemí.

Evropská centrální banka se nechystá zvyšovat úrokové sazby i přes zrychlující inflaci poháněnou vysokými cenami energií. Naopak přistoupí k dalšímu programu nákupu dluhopisů, a to po  skončení protipandemického programu PEPP. Bude tak pokračovat v kvantitativním uvolňování, které zahájila v roce 2015. To samozřejmě dopadá na euro, které se obchoduje na páru s dolarem na svých 14ti měsíčních minimech a od začátku roku vůči dolaru oslabilo o -6%.

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.